Плодове и ядки при анемия.Снимка: istock
Един от най-често срещаните видове анемия е желязодефицитната. Ниският хемоглобин винаги подсказва чрез различни неразположения. Сред тях могат да са умора, косопад, главоболие, виене на свят, бледа кожа и други. Причините за появата на анемия не са само свързани с недостатъчната консумация на месо и риба.
Затова при най-малки съмнения и неразположения е важно да се консултираме с лекар. Начинът ни на хранене обаче е много важен при наличието на желязодефицитна анемия. Освен месото, рибата, гъбите, сусамовият тахан, спанакът, спирулината на прах, вижте кои плодове и ядки са сочени за полезни.
Кайсиите са богати на полезни хранителни вещества. Хубавото е, че можем да ги консумираме през цялата година. Не само пресните, но и сушените кайсии са сочени за едни от най-полезните плодове при анемия. Консумацията им ни осигурява витамин А, желязо, витамини от група В, магнезий, калий, калций и други. Те са чудесна добавка към ястия, салати, смутита, здравословни десерти.
Ядките и семената са добри източници на желязо, както и на много витамини, минерали, фибри и здравословни мазнини. По-специално кашуто ни осигурява добри количества от минерала желязо. То е чудесно за междинни хранения, добавено към смутита, здравословни десерти, мюсли и други. Добре е да е сурово, не печено и овкусено и да е предварително накиснато. Повече за накисването на ядките може да прочетете тук.
Сините сливи са друг сушен плод с особено високо съдържание на желязо. Сините сливи не само помагат на приема на желязо, но също така са богати на фибри, калий и витамин С. Помагат на тялото ни да храносмила добре и понижават холестерола, сочат изследвания. Сушените сини сливи също могат да се консумират по разнообразни начини.
Бадемите са много популярна ядка, от която можем да приготвяме и домашно ядково мляко. Консумацията им ни осигурява витамин Е, желязо, фибри, калий, магнезий, калций, витамини от група В, аминокиселини. Суровите бадеми е препоръчително да се накисват в хладка вода за около 12-15 часа преди консумация, за да се извлече максимума от техните полезни свойства.
Те не само са много популярни, но и са източник на хранителни вещества, пълни с желязо. Бадемите могат да се консумират по най-разнообразни начини, не само са страхотно ядково масло, но и да ги добавите към гръцкото кисело мляко или към летните си салати е друг начин да ги включите към диетата си.
Стафидите са друг плод, подходящ за консумация при желязодефицитна анемия. Консумацията им ни осигурява витамини К1 и С, калий, калций, желязо, магнезий, фосфор и други. От вашите вкусове зависи как ще ги консумирате.
Орехите са ни познати като ядките, полезни за здравето на мозъка и сърцето. Известно е, че са добър източник на здравословни мазнини, протеини и фибри. Според изследвания спомагат за насърчаване на здравето на костите, но и са полезни при анемия.
Орехите съдържат витамини С, Е, К1, витамини от групата В, мед, калций, калий, магнезий и други. Консумацията на орехи бихте могли да редувате с тази на пекан, който е също вид орех, много полезен за здравето ни.