5 от най-мощните билки за силен имунитет. Снимка: istock
В есенно-зимния период силният имунитет е от огромно значение за здравето на всеки един от нас. Природата е нашия верен съюзник, когато искаме най-доброто за себе си и именно тя ни вдъхновява. Кои са най-мощните билки и подправки за силен имунитет? Вижте в следващите редове!
Ехинацеята е билка, произхождаща от Северна Америка, която се използва от векове от индианците за лечение на редица заболявания. Тя стана популярна като средство за усилване на имунната система и често е основен компонент на лекарства за настинка и грип.
Известно е, че ехинацеята стимулира имунната система и намалява възпалението, като помага в борбата с инфекцията, подобрява енергийните нива и цялостното здраве. Състои се от няколко активни съединения (полизахариди, алкамиди, флавоноиди, гликопротеини) и тези съединения са отговорни за имуностимулиращите ефекти на ехинацеята. Проучванията показват, че приемането на ехинацея може да стимулира активността на някои бели кръвни клетки (макрофаги и неутрофили) и да увеличи производството на цитокини (вид имунен протеин), за да помогне в борбата с инфекциите и да регулира имунната система.
Бъзът (Sambucus nigra) е храст, който произхожда от Европа, Северна Америка и части от Азия. Той произвежда малки бели цветове през късната пролет и лятото, последвани от тъмносини към черни плодове през есента. Богат на витамин С и антиоксиданти, бъзът е много полезен за имунната система, тъй като защитава имунните клетки от увреждане.
Плодовете на бъза също имат антивирусни свойства и съдържат съединения, наречени антоцианини, които увеличават производството на имунни клетки и могат да намалят тежестта на симптомите на настинка и грип, като инхибират освобождаването на молекули, които причиняват възпаление. Плодовете на бъза са полезни при треска, тъй като упражняват потогонно действие за насърчаване на изпотяването и охлаждане на тялото. Те правят това, като стимулират циркулацията, така че капилярите (малките кръвоносни съдове) да могат да се разширят, за да освободят излишната топлина от тялото.
Въпреки че прополисът е естествен продукт, произведен от пчелите от дървесни смоли, той все още се счита за билково лекарство. Това е високоефективно средство за укрепване на имунната система, тъй като съдържа антиоксиданти, има антивирусни и противогъбични свойства. Доказано е, че прополисът намалява възпалението, предпазва от патогени и намалява оксидативния стрес, причинен от токсините в околната среда.
Освен това е богат на витамини и минерали, които поддържат имунното здраве, включително витамини А, Е и С, магнезий, желязо, цинк, манган и селен. Прополисът съдържа съединение, наречено кафеена киселина, което е мощен имуностимулатор. Той може да регулира имунния отговор на организма към патогени и да намали провъзпалителните молекули, които допринасят за възпаление и увреждане на тъканите.
Известна като „гъбата на безсмъртието“, рейши е билков имунен тоник и имуномодулатор. Приеман редовно, той може да подобри и фино да настрои имунния отговор на организма. Това е особено полезно като ежедневна профилактика за тези, които имат слаби бели дробове или които често се поддават на респираторни инфекции.
Укрепва кръвоносната система и е легендарен адаптоген, което го прави върховен съюзник за повишаване на цялостната устойчивост. Рейши също е традиционен лек при тревожност и може да помогне за придаване на спокойствие по бавен и продължителен начин. Рейши е по-добре да се приготвя като чай, отколкото като тинктура, тъй като някои от неговите лечебни свойства се унищожават от високите проценти на алкохол.
Тази любима подправка и билка за засилване на имунитета се използва за лечение от повече от 5000 години; един от първите разкази за използването му е за поддържане здравето на египетските работници, които са построили пирамидите. Той може да бъде много ефективен при предотвратяване на инфекции като обикновена настинка и грип, както и инфекции на храносмилателния тракт. Летливите масла в чесъна се отделят през белите дробове, което го прави особено полезен при инфекции на дихателната система.
Едно рандомизирано контролирано проучване показва, че чесънът намалява случаите на обикновена настинка. Ето преглед на демонстрираната активност на чесъна срещу различни патогенни бактерии, гъбички и протозои. Чесънът е лесен за добавяне към диетата като кулинарна билка и винаги запазвайте люспите от чесън, като ги добавите към бульони.
Препоръчителната дневна доза е една скилидка на ден, добавена към храната. За да се възползвате напълно от антимикробните и разреждащи кръвта качества на чесъна, той трябва да се яде суров.