Храни, богати на важни минерали.Снимка: istock
За да функционира добре организмът ни, той се нуждае всеки ден от важни хранителни елементи, минералите са едни от тях. Тях можем да си ги набавим чрез здравословен начин на хранене или като ги допълним към менюто си под формата на хранителна добавка, след консултация с лекар.
1. Натурално кисело мляко – То е богато на калций, като 98% от него в човешкото тяло се съхраняват в костите. Минералът е от съществено значение за поддържането на здрави кости и зъби, като ниските нива водят до чупливи кости и повишен риск от фрактури.
2. Сушени кайсии – Отличен източник на минерала калий. Калият е много важен за регулиране на баланса на натрий в организма, за здравето на сърцето, намаляване на целулита, мускулните крампи и други. Винаги избирайте натурално сушени плодове, без добавени захари и сиропи.
3. Тофу – Това сирене, което е предпочитано за консумация от вегани и вегетарианци също ни осигурява калций. Съдържанието на минерала варира в зависимост от методите на производство.
4. Бразилски орехи – Една от най-богатите на селен ядки. Бразилските орехи имат чудесен вкус и съдържат здравословни мазнини. Селенът помага за поддържане здравето на щитовидната жлеза, което е от ключово значение за нормалния метаболизъм. Минералът е важен и за здравината на косата, ноктите, кожата. Въпреки това не бива да се прекалява с консумацията на бразилския орех, тъй като той може да доведе до токсичност в организма.
5. Семена от чиа – Суперхраната, която обичаме да добавяме към мюсли, смутита, здравословни десерти, кисело мляко. Семената от чиа са с високо съдържание на фибри, съдържат умерени количества протеин и полезен източник на магнезий.
6. Банани – Консумацията на банани е още един добър начин да допълним менюто си с калий и магнезий. Освен това съдържат и фибри и пребиотици, които са полезни за храносмилателната система.
7. Червено месо – То съдържа минерала желязо, което е важно за хемоглобина, за имунитета, за мускулатурата и транспорта на кислород в тялото, за регулиране на телесната температура и други. Дефицитът му може да доведе до желязодефицитна анемия.
8. Леща – Много бобови растения също съдържат желязо, но то се различава по вид от това, което си осигуряваме от животинските храни.
Въпреки това, то също е полезно за здравето ни. Лещата е лесна за приготвяне, вкусна и освен на желязо е богата на протеини и фибри.
9. Картофи – Вкусните картофи са богати на мед, калий и фибри. Картофите са лесни за приготвяне, а още за тяхната полезност може да прочетете тук.
10. Лешници – Този вид ядки са богати на полезни мазнини, но и на минерала манган. Манганът действа като помощник за различни клетъчни реакции, така че е от съществено значение за здравословното функциониране. Известен е като антиоксидант, важен е за метаболизма на въглехидратите и други.