Как дефицитът на протеини води до хормонални проблеми? Снимка: istock
Протеините са много важен компонент от храненето, защото от тях до голяма степен зависи здравословното ни състояние и хормоналният баланс. Ако имате хормонални проблеми или някакъв дисбаланс, причината може да е дефицит на протеини в храненето. Ако не се храните с достатъчно протеини всеки ден, това може да окаже негативно влияние върху хормоналния баланс при различни хормони, както и на цялостното здраве.
От протеините зависи синтезът на имуноглобулини, което може да отслаби имунната система. Протеините играят съществена роля в синтеза и регенерацията на клетките във всяка тъкан. Те имат свойството да правят кожата, косата, ноктите красиви и здрави. Но не само – от протеините зависи еластичността на кръвоносните съдове, балансът в кръвната захар, холестерола, контрола на теглото и още много други процеси в организма.
Дефицитът на протеини в храната може да окаже силно негативно влияние върху синтеза на хормони и трансформацията им в активните им форми. От хормоналния баланс на всички нива в тялото зависи метаболизмът, усвояването на глюкозата, реакцията на организма при стрес, паметта, концентрацията, плодовитостта, механизмите на съня, храносмилането.
Протеините имат голямо влияние върху хормоналния статус в тялото. Разпадът на протеините до аминокиселини при метаболизирането им дава необходимите изграждащи елементи за всяка клетка, тъкан и хормон.
Протеините балансират кръвната захар и инсулина
Едно от хормоналните смущения, което може да се дължи на дефицит на протеини в храненето е инсулиновата резистентност. При нея панкреасът секретира обилни количества инсулин, тъй като кръвната захар е повишена, а чувствителността на клетките към инсулина намалена. Това води до хормонален дисбаланс в инсулина, повишено тегло, повишен риск от диабет и всички свързани с това състояние здравословни проблеми. Ако приемате достатъчно протеини чрез храната нивата на кръвната захар ще са по-ниски и стабилно поддържани.
Протеините контролират хормоните на глада
Ако сте често гладни дори скоро след хранене, това може да подсказва дефицит на протеини. Причината е, че се храните с излишък от въглехидрати, които не носят необходимото усещане за дълготрайна ситост и стимулират повишаването на хормона на глада грелин. Ако в храненето ви ежедневно присъстват достатъчно протеини, контролът на грелина ще е по-лесен. Ще ви е по-лесно да предотвратите рязкото огладняване и нуждата от често хранене.
Контрол на хормоните на стреса
Ако имате повишени нива на стресови хормони в организма, една от възможните причини е недостиг на протеини в храната. Протеините не са необходими само за трениращи хора. За активните хора се налага малко по-висок прием на протеини, но като норма се счита, че здравословният прием на протеини варира около 1 грам протеини на килограм телесно тегло. Важно е да имате това предвид, ако искате успешно да контролирате нивата на стрес в тялото. Ако се храните здравословно и включвате полезни протеини във всяка порция, на организма ви ще му е по-лесно да контролира нивата на хормоните на стреса.
Протеините помагат на механизмите на съня
Хормоните на стреса – кортизол и адреналин, оказват влияние върху съня. Ако имате хормонален дисбаланс, свързан с повишени стресови хормони в тялото, това ще окаже негативно влияние и върху хормона на съня мелатонин. Заспиването и непробудният сън ще бъдат силно негативно повлияни, като от това могат да последват редица здравословни, метаболитни и хормонални проблеми. Храненето, включващо достатъчни количества протеини намалява влиянието на кортизола и подобрява съня.
Най-добрите източници на качествени и здравословни протеини са чистото месо без тлъстини, рибата, морските дарове, яйцата, млечните продукти, бобовите, пълнозърнестите храни, ядките.