6 детокс трика, с които да свалите няколко килограма преди Коледа. Снимка: istock
Празничният период от годината е вече тук и няма връщане назад! Но не посрещайте това време от годината със свито сърце и мисли как ще натрупате няколко килограма. Вместо това, подходете стратегически. Вижте как:
Причината, поради която често посягаме към грешните храни (било то от машината за закуски или от кафенето) е, че нямаме достатъчно здравословни и привлекателни алтернативи подръка, когато гладът ни връхлети. Така често не премахваме изкушаващите храни от менюто си, а не спираме да ги хапваме – отново и отново. Така че бъдете подготвени.
Измийте и нарежете предварително зеленчукови пръчици и ги съхранявайте в съд в хладилника. Същото важи и за плодове като горски плодове или пъпеш. Можете да си приготвите поднос с домашни здравословни бонбони или просто да имате малко сурови ядки, кисело мляко или твърдо сварени яйца подръка. Хумус, ядково масло, извара и намачкано авокадо могат да бъдат страхотни дипове или топинги, които също можете да имате на разположение. За предпочитане е да почистите шкафовете си и да премахнете храните, които не искате да ядете повече.
Проучванията показват, че липсата на сън предизвиква повишени нива на хормона грелин, който е отговорен за глада и повишения апетит. Лошият сън също води до намаляване на хормона лептин, който е отговорен за ситостта и трябва да ви каже кога да спрете да ядете или да искате още храна.
Въпреки че почивните дни обикновено могат да бъдат време, в което малко смекчаваме правилата, ако се опитвате да свалите няколко килограма, тогава се стремете да се придържате към желаните промени колкото можете повече през цялата седмица. Един уикенд може да мине светкавично, но всъщност той представлява около една трета от нашата седмица, така че може да провали тотално плановете ви за отслабване.
Вместо да изберете нездравословно хранене навън или храна за вкъщи пред телевизора, намерете здравословни версии на обичайните си уикенд лакомства. Изберете дейности, които ще ви държат далеч от дивана, като градинарство или разходки и отделете малко време, за да направите здравословен план, който ще ви помогне да останете на „правия път“ през следващата седмица.
Претеглянето и измерването на всяка съставка може да бъде неприятно и изнервящо. Но използването на мерителни чаши или лъжици е бърз и лесен начин за контролиране на порциите, особено ако количеството, което ядете, се увеличава с времето.
За ориз, макаронени изделия, зърнени закуски, заредете порцията, която обикновено ядете и след това намерете чаша или лъжичка, в която се побира, за да поддържате този грамаж или пък намерете мярка, която е малко по-малка, за да ви помогне да намалите порцията. За маслата и сосовете е особено важно да измервате количествата.
Една супена лъжица олио съдържа около 100 калории, така че изсипването му направо от бутилка може бързо да увеличи съдържанието на калории в храната ви. Измерете мазнината с чаена лъжичка или използвайте нискокалоричен спрей за готвене. Ако използвате тиган с незалепващо покритие, по-малко от чаена лъжичка олио често ще бъде достатъчно за готвене.
Ако сами приготвяте своя обяд, много по-лесно е да направите здравословен избор и да проверите информацията за хранителните стойности на храните.
Пълноценните храни с много хранителни вещества помагат да поддържате тялото си здраво. Опитайте да ограничите пърженото, сладките, преработените храни и червеното месо. Тези храни повишават риска от хронични заболявания като диабет, сърдечни заболявания и затлъстяване.
Вместо това изберете храни, богати на фибри, като плодове, зеленчуци, боб, ядки, семена, пълнозърнести храни, постни протеини и пробиотици, които подпомагат функцията на червата и черния дроб.