Какво представлява макробиотичната диета? Снимка: istock
Макробиотичната диета е строга диета, за която се твърди, че намалява токсините. Тя включва консумация на пълнозърнести храни и зеленчуци и избягване на храни с високо съдържание на мазнини, сол, захар и изкуствени съставки. През 20-те години на миналия век японският философ Джордж Осава разработва макробиотичната диета.
Това е план за хранене с високо съдържание на фибри, високо съдържание на сложни въглехидрати и ниско съдържание на мазнини, който се фокусира върху пълнозърнести храни и зеленчуци. Какво можете да консумирате?
Диетата препоръчва да не се ядат преработени храни и животински продукти. Храните, които трябва да се избягват, включват: месо, млечни продукти, яйца, рафинирана захар, животински мазнини, изкуствени подсладители или химически добавки, както и генетично модифицирани храни.
Какви са ползите от макробиотичната диета?
Хората, които следват диети с ниско съдържание на мазнини и животински продукти (като макробиотичната диета), може да имат по-ниски нива на холестерол. Това може да помогне за намаляване на риска от сърдечни заболявания и други медицински състояния. Тези ползи могат да се извлекат от питателна, балансирана диета. По правило, хората, които са клинично здрави, не трябва да следват силно ограничителни планове за хранене, като макробиотичната диета, за да намалят риска от заболяване.
Някои проучвания са изследвали ефектите на макробиотичната диета върху рака и диабета. Според проучване от 2015 г., много елементи от макробиотичната диета са свързани с намалено възпаление в сравнение със стандартната американска диета. Това може да намали и риска от рак. Проучване от 2015 г. преглежда изследвания, сравняващи ефектите от различни диети върху хора с диабет.
Резултатите показват, че средиземноморската, вегетарианската и нискокалоричната диета могат да помогнат за справяне с диабет тип 2. Въпреки това, краткосрочни и средносрочни клинични проучвания показват, че макробиотичната диета води до по-бърз контрол на кръвната захар. Сред евентуалните ползи на този режим е и понижаването на холестерола и подобрените нива на кръвна захар.
Стриктното спазване на макробиотична диета и изключването на животински продукти, може да доведе до хранителни дефицити. Американският институт за изследване на рака предупреждава, че планът за хранене може да доведе до нисък прием на протеин, калций, желязо, витамин D, витамин В12. За да се предотврати недостиг на ценни хранителни вещества, хората, които се интересуват от спазването на диетата, може да се консултират с дипломиран диетолог.
Освен това Cancer Research UK (CRUK) отбелязва, че много от храните, включени в диетата, са с относително ниско съдържание на калории. С течение на времето човек, който се храни по този начин, може да отслабне, което може да не отговаря на неговите здравословни цели.
Диетата също може да бъде трудна за спазване и социално ограничаваща, така че на хората може да им е трудно да се хранят със семейството и приятелите си, докато се придържат към хранителния си план.
Все пак, този хранителен план предполага изобилие на естествени вещества, наречени фитонутриенти, съдържащи се в растителните храни. Те могат да предложат различни ползи за здравето, като намалено възпаление и подобрена имунна функция. Според CRUK планът за хранене е здравословен, ако хората го следват умерено.
Тази статия има информативен характер. Винаги преди да започнете нов хранителен план се консултирайте със специалист.