10 източника на полезни мазнини

Откъде да си набавите ценни мазнини

27.01.2025г. / 15 26ч.
Илияна Николова
10 източника на полезни мазнини. Снимка: istock

10 източника на полезни мазнини. Снимка: istock

Мазнините са много важни за нашето здраве и за правилното протичане на метаболитните процеси, хормоналния баланс, усвояването на витамините, разтварящи се в мазнини. За целта е важно да не пренебрегваме най-здравословните източници на полезни мазнини. Ако се опитвате да отслабнете или да поддържате здравословно тегло, има риск да сте демонизирали мазнините и да сте ги изключили от храненето. Тази грешка може да ви донесе сериозни здравословни проблеми. Ако пък сте на вегетарианска диета вероятността да не ви достигат мазнини в храненето също е немалка. 

Вижте кои са 10-те най-добри източника, от които да си ги осигурите. 

1.   Семена от чиа.  

Семената от чиа са много богати на полезни мазнини и мастни киселини. В тях се съдържа алфа-линоленова мастна киселина, която е от огромно значение за функцията на нервната, сърдечносъдовата, имунната системи. Мастните киселини подхранват кожата, косата и ноктите в дълбочина. Освен това са важен фактор за балансирането на холестерола и правилното делене на клетките. 

Свързани статии

2.   Ленено семе. 

Лененото семе също съдържа алфа-линоленова киселина заедно с букет от мононенаситени и полиненаситени мастни киселини, от които тялото ви има нужда. 

3.   Кокосово масло. 

Кокосовото масло е прекрасна суперхрана, която да включите всеки ден в менюто си. Богато на полезни мастни киселини, кокосовото масло е чудесно средство да контролирате холестерола, да стимулирате регенерацията на клетките, да намалите възпаленията в тъканите. 

4.   Ядки.

Ядките са един от най-пълноценните източници на полезни растителни мазнини и мастни киселини. Всички ядки съдържат едновременно ненаситени и наситени мазнини. Това ги прави калорични и е препоръчително да се внимава с тях. Но този факт не означава, че трябва да ги избягвате. Важно е само да сте бдителни и внимателни с количеството консумирани ядки. Имайте предвид, че най-богати на наситени мазнини са бразилският орех, макадамията, кашуто. По-бедни на наситени мазнини са бадемите, лешниците, фъстъците. За „най-диетични“ се считат шамфъстъците, тъй като са по-бедни на мазнини от останалите видове ядки. 

Свързани статии

5.   Конопено семе. 

Подобно на лененото семе и семената от чиа, конопеното семе е превъзходен източник на ценни мастни киселини. Богато е и на изобилие от фибри, имащи фантастично въздействие върху здравословното състояние на храносмилателния тракт и имунната система. 

6.   Какао.

Какаото е богато на полезни мазнини. То съдържа едновременно наситени и ненаситени мазнини. Много богато е на мононенаситени мастни киселини и изобилие от антиоксиданти, което прави какаото противовъзпалителна храна с прекрасни свойства за здравето. 

7.   Ядкови масла. 

Подобно на ядките, от които са приготвени, ядковите масла са също един чудесен пример за здравословни източници на мазнини. Включвайте редовно ядкови масла от различни видове ядки в храненето си. Разнообразието им носи на организма различни ползи, благодарение на различните минерали, витамини, различните концентрации на мазнини и мастни киселини в тях. 

Свързани статии

8.   Авокадо. 

Авокадото е фантастичен източник на ценни полезни мазнини и фибри. Консумацията му е начин да се предпазите от висок холестерол. Богато е на много минерали, фибри, малко протеини и изобилие от мастни киселини. Само в половин авокадо се съдържат цели 12 грама мононенаситени мастни киселини, което е прекрасно количество. 

9.   Тахан. 

Различните видове тахан са още един много добър източник на полезни мазнини. В сусамовия тахан се съдържат около 40% мононенаситени мастни киселини и същото количество полиненаситени мастни киселини. Таханите са богат източник на антиоксиданти, калций, магнезий. Тези минерали и хранителни вещества са от ключово значение за сърдечносъдовата, нервната система, костите и кръвта. 

Свързани статии

10.   Зехтин. 

Зехтинът е много здравословен източник на растителни мазнини. Изключителен доставчик на моно– и полиненаситени мастни киселини, които имат положителен ефект върху сърцето, мозъка, кръвообращението, поддържането на кръвното налягане, контрола на холестерола и кръвната захар. 

Коментирай