Освободи се от болката в гърлото
Препоръчан материал от партньор на az-jenata.bg
Препоръчан материал от партньор на az-jenata.bg
Освободи се от болката в гърлото. Снимка: istock
Един от основните симптоми на респираторните инфекции (независимо дали вирусни или бактериални) е болезненото гърло. Често именно появата му е сред първите сигнали за настъпило възпаление, а след това се проявяват хрема, промяна в гласа, ларингит, в някои случаи може да се развие и бронхит, особено при ненавременното предприемане на лечение.
При подобен тип състояния, лигавицата на фаринкса е видимо зачервена, оточна и съответно болезнена. Допълнително към симптомите са налице още спаднал глас, промяна в тембъра, пресипналост, затруднение при говорене. В началото може да се прояви и суха кашлица, която постепенно да премине във влажна – с отделянето на секрети, което допълнително прави лигавицата още по-чувствителна и така болезнеността в гърлото може да се засили.
Трудностите при преглъщане, поради болката, е възможно да доведат до намален апетит и дори дехидратация, поради отказ за приемане на течности. А достатъчната хидратация е особено важна, когато е налице висока температура и треска.
При децата значително по-често се диагностицира фарингит за разлика от възрастните, тъй като все още формират имунна памет за различни инфекциозни причинители, а освен това в детските градини и училищата големите колективи са предпоставка за по-лесно разпространение на респираторни инфекции. Други предразполагащи фактори за подобна симптоматика са потиснатата имунна система, както и честото излагане на дразнители от околната среда, като с важно значение е тютюневият дим – както за активните, така и за пасивните пушачи.
Две са основните форми на протичане на фарингита (според продължителността на симптомите) – остра и хронична. Острият фарингит често е следствие на бактериална или вирусна инфекция, като отшумява бързо, в рамките на пет до седем дни. За разлика от това хроничният се характеризира с продължително възпаление на гърлото, което продължава повече от месеци. За разлика от острата форма, хроничният фарингит невинаги протича с тежки симптоми. Причините могат да бъдат различни, включително повтарящи се бактериални инфекции, които не са лекувани правилно, продължителни бактериални или гъбични инфекции, както и неинфекциозни фактори.
Усложненията на фарингита често следват, когато не са предприети навременни мерки или не са отстранени факторите, които имат отношение към проява на симптомите. Възможно е да се развие синузит или отит – при разпространение на възпалението в съседните структури.
При първи симптоми често лечението започва в домашни условия. Важно е овлажняването на възпалената лигавица, тъй като сухотата допълнително влошава субективното усещане за болка. Препоръчва се прием на повече течности, но освен вода е подходящо честото пиене на билков чай, добавяне на мед, джинджифил, лимон. Те действат противовъзпалително и освен това въздействат върху локалния имунитет на фарингеалната лигавица, за да се елиминира по-бързо инфекциозният причинител.
Лимонът е богат на витамин С, като естествените източници позволяват и по-добро усвояване от организма. Богати на витамина са още шипките, чушките и кивито. Приемът на по-голямо количество плодове е особено важен през първите дни на заболяването, за да осигурим достатъчно витамини и микроелементи на организма. От микроелементите важно значение имат цинк и селен – съответно избор на храни, които ги съдържат в по-голямо количество.
По отношение на конвенционалното лечение при фарингит подходящо е даването на противовъзпалителни средства, при нужда или предразположеност – противоалергични, както и болкоуспокояващи. Ако е установена конкретна причина – например бактериална инфекция, се назначава и съответното антибиотично лечение. И докато бактериалните инфекции могат да бъдат овладени бързо с помощта на антибиотици, то при вирусните причинители често няма специфично лечение и основно значение в тези случаи има симптоматичното лечение.
Нестероидните противовъзпалителни средства като флурбипрофен, кетопрофен и диклофенак имат ключово значение, тъй като ефективно намаляват възпалението и по този начин облекчават чувството за болезненост. В допълнение намаляват увредата на тъканите, оточността и зачервяването и ускоряват въстановяването, без да променят вкусовите възприятия.
Именно флурбипрофен е активната съставка на Флурбимед Минт - лекарствен продукт за лица над 12 години. Флурбимед Минт ефективно облекчава симптомите на възпалено гърло още от втората минута след приема, като успокоява зачервената и раздразнена лигавица, намалява отока в гърлото и неприятните усещания в устната кухина, облекчава затрудненото преглъщане. Продължителността на ефекта му е до 4 часа. Таблетките са с приятен охлаждащ ментов вкус и не съдържат захар, което ги прави подходящи не само за диабетици, но и за всички, които следят дневния прием на захари.
Ако симптомите на болезненото и зачервено гърло не отшумят до няколко дни след приложението на Флурбимед Минт или телесната температура се повишава, препоръчително е да се потърси консултация с доверен лекар или фармацевт.