6 начина да облекчите болките в ставите. Снимка: istock
Едва ли има човек, който да не е изпитвал поне веднъж в живота си болка в ставите. Разбира се, в зависимост от степента им ви съветваме да се консултирате с вашия лекуващ лекар, а докато направите това, вижте някои съвети, които могат да ви помогнат да облекчите болките в ставите:
Когато страдате от болка и скованост, последното нещо, което може да искате да направите, е да станете и да се движите. Но физическата активност, включително силови тренировки, всъщност е една рецепта за облекчаване на често срещаните причини за болки в ставите. Движението може да намали сковаността, болката и възпалението на различни форми на артрит, да увеличи обхвата на движение и да укрепи мускулите, които поддържат вашите стави.
„Програмите за тренировки с нисък интензитет като плуване, колоездене или ходене са чудесен начин да се раздвижите“, споделя Брайън МакКардел, доктор по медицина, ортопедичен хирург от Banner Health Center в Глендейл, Аризона. Лекарят добавя: „Имам член на семейството, който избягва редовни аеробни упражнения в продължение на години поради остеоартрит на коленете си, притеснен, че ще ги „разруши още по-рано“. Оказва се, че моят роднина е много по-добре, откакто започна да тренира редовно.“
Ако сте с наднормено тегло, загубата на тегло може да облекчи допълнителния натиск и износването на места с допълнителна тежест върху болезнените ви стави. Ефективен начин да направите това е да се придържате към упражнения с нисък интензитет (и здравословна диета).
Ледът може да помогне за намаляване на притока на кръв към зоните на болка и подуване. Прилагайте компреси с лед за около 15 минути през целия ден.
Специалист, обучен в човешките движения, може да ви помогне за укрепване на мускулите около ставата, да я стабилизира и да подобри обхвата ви на движение с леко разтягане.
Може да намерите известно облекчение на болката, като опитате йога, медитация, масаж, акупунктура или други природни средства. Добра идея е първо да говорите с вашия лекар.
За умерена до силна болка в ставите или артритна болка с подуване могат да помогнат нестероидни противовъзпалителни лекарства без рецепта. За болка без подуване ацетаминофенът (тиленол) може да помогне, но винаги първо е добре да се консултирате с вашия лекар.
Болката в тазобедрената става може да затрудни ходенето, изкачването на стъпала, седенето за дълги периоди от време или дори съня. Как да се справите с нея?
Практикувайте упражнения за разтягане, за да поддържате гъвкавост, да облекчите болката и да намалите риска от по-нататъшно нараняване. Вземането на топла вана също може да помогне за облекчаване на болката и сковаността и да улесни движенията.
Ако болката и сковаността затрудняват изправянето на коляното, може да ходите накуцвайки и да ви е трудно да клякате или да изкачвате стълби. Когато изпитвате болка в коляното, трябва да почивате с изправено коляно и подпряна пета.
Използвайте бастун в ръката срещу засегнатото коляно, когато ходите, особено по неравни повърхности или изкачвате стълби. Физиотерапевт може да работи с вас за укрепване на четириглавите мускули за опора на коляното.
Болката във врата може да затрудни гледането нагоре или обръщането на главата настрани. Ако избягвате да извивате врата си, като движите раменете или цялото тяло, околните мускули може да болят толкова, колкото и самите стави. Поставете влажна топла кърпа върху мускулите, за да им помогнете да се отпуснат.
Спете с цервикална възглавница – или изобщо без възглавница – за да облекчите болката във врата. Практикувайте леки упражнения за по-голям обхват на движение – като движите главата нагоре-надолу и отстрани – за да предотвратите загубата на движение и да намалите болката.
Ставата на долната челюст може да бъде чест източник на дискомфорт, което прави болезнено отхапването на голям сандвич или ябълка. Болката в челюстта е често срещана, като е разположена отстрани на лицето или точно пред ухото. По време на епизоди на болка в челюстта яжте по-меки храни, които изискват по-малко сила за сдъвкване, нарежете храната на малки хапки, за да сведете до минимум дъвченето и избягвайте дъвченето на дъвка. Използвайте влажна топлина или студ – или комбинация от двете – за облекчаване на болката.
Избягвайте дейности като стискане на челюстта, притискане на телефона между ухото и врата или опиране на брадичката на ръката, което може да влоши болката. Когато се прозявате, подпрете челюстта си, като упражнявате лек натиск под брадичката с палеца и показалеца си. Масажирайте мускулите на главата и шията, за да облекчите напрежението.
Дори когато изпитвате болка, важно е да изправите лакътя си, или в крайна сметка може да загубите способността да го направите. С течение на времето задържането на която и да е става в огъната позиция може да доведе до скъсяване на мускулите от тази страна. Ето защо, използвайте нагревателна подложка или вземете топла вана или душ, за да разхлабите ставата и да отпуснете схванатите мускули. Приложете компреси с лед за подуване. За да предотвратите скъсяването на мускулите, опитайте упражнения, които изискват изправяне на лакътя, като например отблъскване на леки предмети или „бутане“ на мними предмети към тавана. Говорете с физиотерапевт за различни видове скоби и шини, които облекчават натиска върху болезнените лакти и позволяват заздравяването.
Тази статия има информативен характер. Ако имате опасения относно здравословното си състояние, консултирайте се с вашия лекуващ лекар.
По материали от: arthritis.org