Защо се будите в 3 през нощта? Снимка: istock
Следващия път, когато се събудите посред нощ и видите познатите числа на часовника, знайте, че не сте сами. Независимо дали „вашето“ време е 3 часа сутринта, 1 часа сутринта или по всяко друго време, вие сте един от многото хора, които редовно се събуждат през нощта. Какви може да са причините?
Дори докато спите, тялото ви продължава да работи усилено, разграждайки това, което сте консумирали през изминалия ден. Ето защо е естествено да се събуждате с нужда да отидете до тоалетната от време на време, но когато това стане твърде често, това може да е признак за някакво друго състояние.
Сирена, която звучи от линейка, радиото на съседа или досадна улична лампа, която свети точно от вашата страна на леглото – тези видове външни смущения на съня могат да ви накарат да се събудите посред нощ. Но това е по-вероятно да се случи в ранните часове на сутринта, когато излизате от REM сън.
Стресът може да е първото нещо, което трябва да имате предвид, ако събуждането в 3 часа сутринта е нещо ново за вас. Когато се чувствате стресирани, тялото ви активира симпатиковата нервна система и може да се събудите рязко посред нощ. Може да получите повишен сърдечен ритъм и кръвно налягане. Тези телесни промени могат да затруднят повторното заспиване. Вашите нива на стрес може да са повишени, ако нещо в живота ви причинява безпокойство. Стресът може да е свързан с промени или несигурност около вашата работа, взаимоотношения, здраве или финанси.
Безсънието е диагностицирано състояние на съня, при което имате затруднения да заспите отново след редовно събуждане през нощта. Значителна част от населението страда от безсъние. Ако имате проблеми със заспиването 3 или повече нощи седмично, в продължение на 3 или повече месеца, това се счита за хронично безсъние. Едно проучване установило, че 10% до 20% от населението страда от безсъние, като процентът се увеличава до 40% при по-възрастните хора.
Стареенето играе огромна роля във вашите цикли на сън. Когато остарявате, вашите цикли на сън се променят, а може дори да приемате лекарства, които променят моделите ви на сън, без да знаете това. С напредване на възрастта качеството на съня ви намалява, тъй като прекарвате по-малко време в дълбок сън. Следователно вие сте по-податливи на събуждане от външни фактори като шум и светлина. Периодът, който е свързан с цикъла сън-събуждане също може да се промени с възрастта. Може да си лягате и да се събуждате по-рано, отколкото в по-млада възраст.
Понякога умът ни може да ни държи будни повече от всякакви други външни въздействия. Особено стресиращ ден може да доведе до натрапчиви мисли посред нощ – като те може би идват под формата на кошмар, който ви разтърсва в 3 сутринта. В по-сериозни случаи някои хора дори изпитват сънна парализа. Тревожността също може да затрудни съня през нощта. Ако сте погълнати от случилото се по-рано през деня или постоянно мислите за списъка със задачи, които ви очакват сутринта, това може да предизвика събуждането ви през нощта. По същия начин е обичайно хората с депресия също да изпитват лоши модели на сън. Това може да доведе до преспиване и чувство на сънливост през деня.
Следващия път, когато се събудите в 3 часа сутринта (или по което и да е време), дайте си 15 до 20 минути, за да заспите отново. Кажете си, че всичко е наред. Ако сте будни повече от това време, най-добре е да станете от леглото, съветват специалисти. Нашите мозъци са силно асоциативни – това означава, че ако останем в леглото дълго време, когато не спим, мозъците ни могат да свържат леглото с будни дейности като тревожност и планиране, вместо със сън.
Ставането от леглото прекъсва тази асоциация. Когато станете от леглото, направете нещо, което насърчава съня – практикувайте дълбоко дишане; медитирайте; прочетете нещо „скучно“; слушайте малко успокояваща музика. Упражненията за релаксация могат да ви помогнат да изключите реакцията на тялото ви „бий се или бягай“ и да активирате реакцията на почивка и храносмилане.
Когато тялото ви се успокои и отново ви се доспи, върнете се в леглото. Но каквото и да правите, не използвайте мобилния си телефон, не проверявайте имейлите си и не използвайте други електронни устройства, тъй като синята светлина сигнализира на мозъка ви, че е време да се събудите.