Как да подобрим усвояването на витамини и минерали.Снимка: istock
Витамините и минералите са жизненоважни микроелементи. За тяхното по-добро усвояване, особено ако се приемат под формата на хранителни добавки е от съществено значение да се спазват някои важни правила. Най-напред, преди да предприемем закупуване на добавки е необходимо да се допитаме до лекар, който да ни посъветва дали са ни необходими тези добавки или се нуждаем само от пълноценно хранене. Важно е и да се уточни кои са най-добрите форми за усвояване на хранителни добавки.
Вижте кратка информация за това как да подобрим усвояването им.
Внимание! Тази статия има само информативен характер. Не приемайте хранителни добавки без разрешението на вашия лекар.
Витамин А (бета-каротин) – Витаминът, както останалите мастноразтворими витамини най-добре се усвоява с храна, съдържаща здравословни мазнини като авокадо, ядки, риба, зехтин и други.
Витамин D – Излагането на слънчева светлина също подпомага усвояването на витамин D. Някои специалисти препоръчват през есенно-зимния период да приемаме витамина и под формата на хранителни добавки. Храни, богати на витамин D са гъби, млечни храни, яйца и други.
Витамин Е – Подобно на витамини А и D, витамин Е се препоръчва да се приема с храна. Някои специалисти препоръчват той да се приема на обяд, когато храносмилателната система е най-активна.
Витамин К – Важен е за здравето на костите и съсирването на кръвта. Приемайте го с храна, съдържаща здравословни мазнини за оптимално усвояване.
Витамини B комплекс - Витамините от група B са важни за производството на енергия, така че приемането им по-рано през деня може да поддържа сутрешните нива на енергия, сочат изследвания.
Витамин B12 – Усвоява се най-добре на празен стомах или с храна, богата на животински протеин като яйца, месо или риба. Избягвайте кафе или чай поне един час преди или след приема на B12, съветват някои специалисти. Ако спазвате растителна диета, изберете добавка B12 (след консултация с лекар).
Витамин B6 и фолиева киселина – Изследвания сочат, че се усвояват добре през целия ден, но за повече енергия това може да се прави по време на закуска. Храните, богати на B6, включват банани, авокадо, пълнозърнести храни и други, докато фолиевата киселина се намира в листни зеленчуци, семена, ядки, свински и телешки черен дроб и други.
Витамин C – Антиоксидант, който е най-добре да се приема с малко количество храна, а не на празен стомах. Специалисти препоръчват да избягваме да го приемаме на един прием с витамин B12, тъй като може да попречи на усвояването на B12. Добре е между приема им да има няколко часа.
Желязо – Най-добре се приема сутрин. Тъй като калцият е основен инхибитор на абсорбцията на желязо, добре е минералите да бъдат приети с няколко часа разлика.
Коензим Q10 – Маслените добавки CoQ10 се усвояват по-добре, когато присъстват хранителни мазнини, в идеалния случай се приемат със закуска или обяд, за да се избегнат всякакви влияния върху съня, смятат учени.
Цинк – Приемайте минерала следобед с храна, тъй като може да причини гадене, ако се приема на празен стомах. Избягвайте да го приемате едновременно с калций и желязо.
Рибено масло – Или омега-3 мастните киселини е най-добре да се приема с храна за подпомагане на усвояването му.
Магнезий – Магнезият подпомага съня, така че го приемайте преди лягане, но ако целите подобряване на метаболизма, до обяд. Магнезият има различни форми, затова е важно да се допитате до специалист коя форма за какво би била подходяща за вас.