Как да приготвим житото за житния режим на Дънов и още ценни съвети

Трябва да пиете много вода, защото спомага за очистителния процес

06.02.2025г. / 08 30ч.
Мария Василева
Полезни съвети по време на житния режим. Снимка: istock

Полезни съвети по време на житния режим. Снимка: istock

Житният режим не е обикновена диета или пост – той действа благотворно не само на тялото, но и на духа. Тази година постът, известен като житния режим на Петър Дънов, започва на 14.02.2025 г. и приключва на 23.02.2025 г. Има и алтернативна дата – 17.02.2025 г. (начало) и край на 26.02.2025 г.

Вижте в следващите редове някои ценни съвети, които ще ви помогнат по време на режима:

Как да приготвим житото за житния режим?

Житото се накисва във вода. Ако се прави със студена вода, то е добре да се накисва от по-рано (от предния ден). Ако се залива с гореща вода, може да го направите и от предната вечер. Важно е житното зрънце да не се разпуква, а да остане цяло и със съхранена структура. Житната вода от накиснатото жито е полезна, може да се изпива сутринта. Ако се използва лимец, ще е напълно достатъчно да го накиснете от вечерта във вода със стайна температура и на другия ден е готов за консумиране. Добре е водата, с която се приготвя житото да е изворна.

Как протича един примерен ден от житния режим?

В следващите редове ви предлагаме един лесен примерен график, който можете да спазвате по време на житния режим. Всеки ден се консумират 100 г жито, 9 ореха и 3 ябълки.

  • 6:00 часа – чаша топла вода
  • 6:30 часа – една ябълка
  • 7:00 часа – 1/3 от житото
  • 7:30 часа – 3 ореха
  • 10-11:30 часа – чаша топла вода
  • 12:00 часа – една ябълка
  • 12:30 часа – 1/3 от житото
  • 13:00 часа – 3 ореха
  • 16-17:30 часа – чаша топла вода
  • 18:00 часа – една ябълка
  • 18:30 часа – 1/3 от житото
  • 19:00 часа – 3 ореха

Преминете плавно към отпостване

Отпостването се прави на обяд на десетия ден, като към житото, ябълките и орехите се добавя и ангелска супа, подправена с малко сол. Тази супа се приготвя, като се сваряват цели обелени картофи, към които накрая се добавя магданоз, по желание и черен пипер.

В официалната информация относно житния режим се посочва, че няма точен брой картофи, които трябва да се изядат – това е според индивидуалното предпочитание.

Какво да правите в дните след житния режим?

След като изпълните житния режим, трябва да внимавате да не преяждате. Осъществете преминаването към обичайния начин на хранене плавно и постепенно, в хармония с вътрешния усет и чувство за мярка. В първите дни след режима не бива да употребявате тежки пържени, мазни, консервирани и пикантни храни.

Може постепенно да се прибавят и други плодове, варени или печени зеленчуци, хляб без набухватели постепенно да се мине към обичайното хранене. Грешките в захранването могат да доведат до стомашно-чревни проблеми, главоболие, неразположение и др.

Всички отпадъци от храната по време на житния режим, като орехови черупки, обелки от ябълки и т. н., трябва да се събират и след като свърши постът, да се заровят на някое чисто място сред природата.

Какво да правите, ако по време на режима възникнат оплаквания?

Според запознати около втория – третия ден е възможно да се изпита общо неразположение, главоболие, нервно напрежение, особено ако сте свикнали с кафе и стимулиращи напитки и храни. Оплакванията се намаляват с пиене на повече топла преварена вода. Ако се появят други оплаквания, болки, или се изострят съществуващи оплаквания, се посъветвайте с човек, който има опит.

Житният режим е пост и на ума, така че ако при режима изпаднете в нервно напрежение, раздразнителност, мрачни настроения, спрете го.

Според последователите на учителя Дънов, това е режим за духовно пречистване и би трябвало да ви приведе в бодро и радостно състояние, да имате усещане за лекота.

Можете ли да прекратите режима преждевременно?

Ако се появят някои от гореспоменатите оплаквания, не продължавайте. Учителят казва, че понякога един ден съзнателен цялостен пост с чисти мисли и чувства е по-добър от десет дни направен формално режим.

Какво още трябва да знаете?

  • По време на режима е препоръчително да пиете много вода, която спомага очистителния процес. 
  • Много важно е да се дъвче добре житото, докато стане на каша в устата. 
  • Според указанията на Петър Дънов, трябва да се консумира храна след изгрев и преди залез слънце. 
  • Учителя Петър Дънов препоръчва преди всяко хранене да се започва с молитва: „Божията Любов носи изобилния и пълен живот“ (3 пъти). 

Може ли да се пие чай и кафе по време на житния режим?

Не, но ако ви е трудно, може да пиете билков или зелен чай.

Можете ли да правите житния режим по-малко дни?

Най-добре би било житният режим да се направи в пълната му продължителност – 10 дни. Учителя казва, че на петия ден вече организмът се обновява. Но колкото и да издържите, е от полза.

Как трябва да подготвите тялото си за режима?

Ако сте вегетарианец или веган не е необходима специална подготовка за режима.

Препоръчително е няколко дни преди това да се храните с по-лека храна, в която да не преобладават млечни продукти, както и да намалите употребата на кафе и сол. Това ще направи първите дни от режима, когато процесът на чистене е по-изразен, по-леки. Ако не сте вегетарианец, желателно е да минете на растителна храна поне една седмица преди режима.

Източник: beinsadouno.org/ Общество Бяло братство.

Коментирай