7 признака, че имате прекалено висок кортизол. Снимка: istock
Докато тялото ви възприема стреса, вашите надбъбречни жлези произвеждат и освобождават хормона кортизол в кръвния поток. Често наричан „хормон на стреса“, кортизолът предизвиква повишаване на сърдечната честота и кръвното налягане. Нормалните нива на кортизол също се освобождават, когато се събудите сутрин или тренирате. Тези нива могат да помогнат за регулиране на кръвното налягане и нивата на кръвната захар и дори да укрепят сърдечния мускул. В малки дози хормонът може да засили паметта, да увеличи имунната ви система и да намали чувствителността към болка. Кои обаче са признаците за високи нива на кортизола?
Кортизолът е глюкокортикоид (стероиден хормон), който може да изтъни и отслаби кожата. Повишеният кортизол и андрогени (при синдрома на Кушинг) могат да доведат до хирзутизъм (повишено окосмяване), често по лицето и шията. Високият кортизол може също да наруши нормалния растеж на косата, което причинява косопад или оплешивяване.
Може да се чувствате като цяло по-уморени и слаби от обикновено и да имате ясно изразена мускулна слабост. Високите нива на кортизол могат да причинят мускулна атрофия с течение на времето, което отслабва раменете, бедрата и краката и затруднява движението. Много хора със синдрома на Кушинг имат депресия, при която умората е често срещана, и трябва да полагат повече физически и психически усилия в ежедневието.
Една от задачите на кортизола е да регулира вашия метаболизъм. Високите нива на кортизол могат да нарушат скоростта на метаболизма ви или баланса между енергията, която приемате чрез храната, и енергията, която изразходвате, което причинява наддаване на тегло. Хората с висок кортизол може да имат бавен метаболизъм и да наддават на тегло, дори когато не променят хранителните си навици. Високият кортизол също може да увеличи апетита. Може да забележите натрупване на мазнини в гърдите, корема, лицето или горната част на гърба.
Стресът предизвиква комбинация от сигнали в тялото. Тези сигнали карат надбъбречните ви жлези да отделят хормони, включително адреналин и кортизол. Резултатът е повишен сърдечен ритъм и енергия като част от реакцията на борба или бягство. Това е начинът на вашето тяло да се подготви за потенциално опасни или вредни ситуации.
Кортизолът също помага да се ограничат всички функции, които не са от съществено значение в ситуация на битка или бягство. След като заплахата премине, вашите хормони се връщат към обичайните си нива и телесните функции се връщат към типичните нива. Но когато сте под постоянен стрес, тази реакция невинаги се изключва. Дългосрочното излагане на кортизол и други хормони на стреса може да повлияе отрицателно на почти всички процеси в тялото ви. Това може да увеличи риска от здравословни проблеми като сърдечни заболявания, белодробни проблеми, затлъстяване, тревожност, депресия и др.
Хипофизната жлеза се намира в основата на вашия мозък. Хората понякога я наричат „главната жлеза“, защото тя „наблюдава“ и помага да се контролират много от функциите на тялото чрез освобождаване на хормони. Проблеми с хипофизната жлеза могат да я накарат да произвежда недостатъчно или свръхпроизводство на хормони, което след това задейства надбъбречните жлези да отделят повече кортизол.
Високите нива на кортизол могат да повлияят на функцията на тестисите и яйчниците. Мъжете може да имат еректилна дисфункция, нисък брой сперматозоиди и ниско сексуално желание. Жените пък могат да имат нередовен или липсващ цикъл, което затруднява забременяването.
Тревожността, депресията и промените в настроението са често срещани симптоми на висок кортизол, но експертите не са сигурни как точно причинява психиатрични симптоми. Кортизолът вероятно засяга промените в мозъка, които причиняват тревожност, депресия и дори безсъние.
Тази статия е с информативен характер. Ако имате опасения относно здравословното си състояние, консултирайте се с вашия лекуващ лекар.