6 начина да подсилите детския имунитет

Обърнете внимание на стреса при децата

17.02.2025г. / 08 30ч.
Мария Василева
6 начина да подсилите детския имунитет. Снимка: istock

6 начина да подсилите детския имунитет. Снимка: istock

Имунната система защитава тялото на вашето дете от външни „нашественици“. Това включва микроби и токсини. Имунната система се състои от различни органи и системи, които работят заедно. Вижте на какво да заложите, ако искате да подсилите детския имунитет.

Храна, богата на добри бактерии

Кисело мляко, мътеница, лук, чесън, банан, ечемик, овесени ядки, ленени семена – всички тези продукти са отлични източници на пробиотици и пребиотици. Доброто храносмилане има огромно влияние върху почти всяка важна функция в тялото ни, включително имунната ни система. Някои от най-важните елементи за здравето на червата включват пробиотици (добрите бактерии) и пребиотици (хранителни вещества, с които се хранят добрите бактерии), тъй като те показват редица положителни ефекти като по-силен имунен отговор към болести. 

Повече ядки

Ядките и маслодайните семена не само са богат източник на Омега-3, но съдържат и други важни хранителни вещества като витамин А и Е. Тези хранителни вещества са мощни антиоксиданти, които намаляват риска от възпаление и защитават тялото ви от увреждане на клетките. Шепа бадеми и орехи и около една супена лъжица смесени маслодайни семена като слънчогледови семки, тиквени семки, сусамови семки могат да бъдат включени в ежедневната диета на вашето дете. Можете леко да ги препечете и да ги хапвате между храненията, да ги добавите към салата или да ги смесите с ядково масло.

Добър сън

Всички ние се нуждаем от сън, за да освежим и презаредим телата си, включително и децата. Количеството сън, от което се нуждае детето, варира според възрастта (от 12 до 16 часа на ден за бебета до осем до 10 часа за тийнейджърите), а също и от самото дете (някои просто се нуждаят от повече сън от други). Можете да насърчите здравословния сън, като ограничите екраните – за тийнейджърите устройствата наистина трябва да се изключват час или два преди лягане и за предпочитане да не са в спалнята през нощта. 

Повече движение

Упражненията ни поддържат здрави и намаляват вероятността да се разболеем. Децата наистина трябва да са активни поне по един час на ден. „Активен“ не трябва да означава детето да спортува или да ходите на определени тренировки; активността може да е под формата на игра на детската площадка или разходка. Повече не е непременно по-добре; ако имате дете, което е професионален спортист, уверете се, че тренировките не развалят съня му и не причиняват „прегаряне“, тъй като и двете могат да причинят проблеми с имунната система. 

Управлявайте стреса

Стресът ни прави по-малко здрави и по-податливи на инфекции. Уверете се, че децата имат свободно време за игра и достъп до дейности и хора, които ги правят щастливи. Прекарвайте време заедно като семейство и създайте възможности на децата си да говорят за всичко, което може да ги тревожи. Ако имате притеснения относно настроенията или емоционалното здраве на вашето дете, говорете с вашия педиатър. 

Наблегнете на цитрусите

Цитрусовите плодове са богати на антиоксиданти (като витамин С), които помагат за защитата на клетките и подпомагат заздравяването. Антиоксидантите поддържат имунната система и правят децата по-малко уязвими към болести. Портокалите, лимоните, лаймовете, грейпфрутите и мандарините са вашите най-верни борци срещу грипа.

Коментирай