Как да овладеем кашлицата през нощта: съвети за спокойна нощ
Препоръчан материал от партньор на az-jenata.bg
Препоръчан материал от партньор на az-jenata.bg
Как да овладеем кашлицата през нощта? Снимка: istock
Зимният сезон се характеризира с висока циркулация на различни респираторни вируси, като най-често се изолират грип, парагрип, коронавируси, аденовируси. Често първите симптоми са хрема, болки в гърлото, отпадналост, но в немалък процент от случаите се съпровождат и с кашлица. При част от вирусните инфекции се наблюдава „наслояване“ на бактериални инфекции вторично, които допълнително водят до засилено протичане на клиничната симптоматика.
Кашлицата, макар и не във всички случаи проявяваща се като първи симптом, може да продължи дълго време, дори и когато останалите оплаквания са преминали. Тя може да бъде суха, без отделянето на секрет, да трае няколко седмици и значително да нарушава ежедневието. В други случаи може да бъде продуктивна – с отделяне на храчки, най-често при вторични бактериални инфекции.
В тази връзка социалният аспект на кашлицата не е за подценяване, тъй като продължителните кашлични пристъпи нарушават не само комфорта на засегнатия, но и на хората около него.
Усложненията, до които може да доведе кашлицата са свързани както с бронхите и белите дробове – раздразнени дихателни пътища, намален дихателен капацитет, задъхване дори и при лека физическа активност, така също и да бъдат включени други органи, според наличието на допълнителни хронични заболявания.
При тежки кашлични пристъпи е възможно кръвонасядане в очите, като пример е коклюшната кашлица (наричана още магарешка), тъй като напъните водят до рязко повишаване на налягането в съдовете и до разкъсване на съдовата стена. Отражение може да се наблюдава и върху стойностите на кръвното налягане, макар и с временен характер, в зависимост от интензитета на кашлицата.
Влиянието на кашлицата върху пълноценния сън може да бъде многоспектърно, тъй като некачествената почивка води след себе си редица последствия – умора, намалена работоспособност, проблеми с паметта и концентрацията, намалена имунна защита (защото по време на сън се синтезират имунни клетки с ключова функция). Както и не на последно място по-трудно възстановяване след боледуване.
Макар и упорита, кашлицата може да бъде облекчена. Основни методи за справяне с кашлицата през нощта включват повдигане на главата по време на сън, като се спи на няколко възглавници. По този начин се подобрява и работата на сърцето, както и на белите дробове.
Приемът на мед преди лягане също оказва успокояващ ефект върху дихателните пътища, а същевременно с това оказва въздействие чрез богатия си състав на антиоксиданти, витамини и микроелементи.
Сухият въздух може да води до допълнително дразнене на възпалените дихателни пътища, като в тези случаи е подходящо поддържане на влажността в стаята около 50-60%. Особено през зимата, поради отоплението поддържането на влажността е трудно, като в тези случаи е подходящо включването на овлажнител, дори и през нощта.
Топлите напитки преди сън също имат своето важно място в комплексното действие спрямо кашличните пристъпи. Изключително подходящи са чайовете от корен на бяла ружа или мащерка. Тяхното комплексно действие се изразява в успокояване на раздразнените дихателни пътища, а същевременно с това се улеснява и отхрачването, чрез разреждане на гъстия секрет (муколитично действие).
Екстрактът от корен на ружа е богат на слузни вещества, които защитават лигавицата на дихателните пътища и намаляват дразненето им, съответно и кашличните пристъпи. Освен това се редуцира и мукоцилиарната активност, което допълнително потиска кашличния рефлекс.
Лекарствените средства заемат важно място в комплексното лечение на кашлицата, като особено подходящи са тези с растителен произход, съдържащи билкови екстракти. По този начин се намалява и възможността за проява на странични ефекти, на фона на лечебното им действие.
Експекторанс №5 е лекарствен продукт за лица над 12 години, който предлага комплексно решение при кашлица. Благодарение на богатия си състав и синергичното действие на активните съставки, сиропът облекчава дразненето в гърлото, като създава защитен филм върху лигавиците и успокоява дразнещата кашлица. Едновременно с това втечнява бронхиалния секрет и улеснява отхрачването му, в случай че има образуван такъв.
Ако въпреки приложените методи за овладяването ѝ, кашлицата персистира или симптомите се влошат е препоръчително да се потърси консултация с доверен лекар или фармацевт.