Как да се справим с пролетното главоболие

Пролетта се свързва и със сезонните алергии, които също могат да провокират главоболие

11.04.2025г. / 09 47ч.
Аз жената

Препоръчан материал от партньор на az-jenata.bg

Как да се справим с пролетното главоболие? Снимка: istock

Как да се справим с пролетното главоболие? Снимка: istock

Автор: Д-р Ралица Правова.

Преходните месеци, особено през пролетта и есента, са свързвани с пренастройка на организма, което може да доведе до появата на редица неразположения. Най-често симптомите засягат опорно-двигателния апарат, стомашно-чревния тракт (обострят се гастрити, язви) и не на последно място – засилват се болките в главата.

Адаптационните процеси, през които тялото ни преминава през тези периоди до голяма степен се дължат на обмяната на веществата, включително на промяна във вида на консумираната храна. Често през студените месеци подценяваме приема на витамини и в началото на пролетта организмът е с редуцирани депа на микроелементи и хранителни вещества.

Друг важен фактор, имащ отношение към появата на главоболие, е рязката смяна на температурата. И докато през зимата обикновено сме по-добре подготвени за предизвикателствата, свързани с ниските градуси навън, със затоплянето на времето, колебанията в климата могат да бъдат много внезапни, дори в рамките на минути и часове. Освен това, промените в атмосферното налягане, както и смяната на астрономическото време също играят важна роля за отключването или засилването на този тип сезонна болка.

Специалисти отбелязват, че с преминаването на зимата се увеличава броят на хората, които търсят медицинска помощ от често главоболие. Според статистиката, при повишение на температурата с 5°C, се наблюдава средно увеличение от 7,5% на оплакванията от мигрена в спешните отделения.

Не са за подценяване и тежко прекараните дихателни инфекции, които изтощават организма и така той става по-податлив дори и на минимални дразнещи фактори, свързани със средата.

Физическият и емоционален стрес също са сред основните причинители на главоболие. С увеличаване на светлата част от денонощието често търсим повече и нови физически активности, които в определена степен могат да представляват стрес за организма. Пролетното почистване и дори ангажименти, свързани с празниците и почивните дни около Великден също могат да окажат роля в зачестяване епизодите на този тип симптоматика.

Пролетта се свързва и със сезонните алергии, които в голяма част от случаите са придружени с болки в главата. Влиянието на полените и други алергени върху предразположените лица може да доведе до запушване на носа и до появата на неприятни прояви като натиск и дискомфорт, включително в областта на слепоочията и челото.

Важно е да отбележим, че цялостно значение за генезиса на болки в главата има сборът от фактори, защото така те се потенцират и водят до по-изявени симптоми.

Един от отличителните признаци, имащ отношение към разделянето на видовете главоболие, е това колко работоспособни остават пациентите. При мигрена те не могат да продължат да работят, имат нужда от тъмно и тихо място, защото ги дразнят шумът и светлината. Освен фоточувствителност и фонофобия, често са налице гадене, липса на апетит и замъглено зрение. За разлика от това при тензионно главоболие има болка, чувство за дискомфорт, но засегнатият може да продължи работния процес. Разбира се, това е ориентировъчна разлика и се изисква консултация с невролог за изясняване на клиничната картина.

Независимо от причините, които действат отключващо за болката в главата и нейните прояви, ключово значение имат ефективните стратегии за превенция и облекчаване на симптомите.

Освен промени в начина на живот, техники за релаксация, избягване на рискови фактори, е важно и прилагането на подходящи лекарствени средства за бързо овладяване на болезнените усещания и дискомфорта, които значително могат да нарушат не само работния процес, но и цялостното качество на живот, включително и социализацията.

Сред конвенционалните методи за овладяване на проявите са налагането на студен компрес, масажи, инхалации или локално третиране с етерични масла в проблемната зона.

Когато е необходимо медикаментозно лечение, приемът на метамизол е сред най-често прилаганите подходи. Той оказва аналгетично (обезболяващо), антипиретично (понижаващо температурата), както и спазмолитично действие, което позволява повлияването на различни видове болка, дори и да не е ясно точно за кой тип се касае. Метамизолът има преимуществено бързо и ефективно действие, което го прави предпочитан избор дори в случаите, когато други обезболяващи средства са противопоказани или недостатъчно ефективни.

Сред доказаните лекарства за болки в главата, съдържащи метамизол, е Диалгин. Подходящ е за различни възрастови групи, тъй като продуктите се предлагат в различни концентрации на активната съставка и могат да бъдат дозирани прецизно спрямо възрастовата граница и индивидуалните нужди на пациента.

Лекарствени продукти без лекарско предписание. Диалгин 1000 – за лица над 15 год., Диалгин капки – за лица над 10 години. Съдържат метамизол. Преди употреба прочетете листовката. А129/11.08.2016, А128/11.08.2016

Лекарствените форми, в които Диалгин може да бъде закупен – саше или капки за перорален разтвор, обуславят по-бързото начало на действие спрямо конвенционалните таблетки, като доставят активното вещество под формата на готов разтвор, съкращавайки значително времето за абсорбция от стомашно-чревния тракт.

Когато традиционните методи не дават нужния ефект за справяне с главоболието, препоръчително е да се потърси лекарска консултация.

Статията е информативна и не заменя консултацията с лекар или фармацевт.