15 неща, увеличаващи риска от здравословни проблеми.Снимка: istock
Знаете ли, че според западни изследвания, светът, в който живеем е дом на трилиони различни бактерии и вируси, които обикновено наричаме микроби. Бактериите и вирусите са върху почти всичко, което докосваме, като банкноти, банкомати, дръжки в градски транспорт, уреди във фитнеса и т. н.
Не всички бактерии и вируси са вредни. Въпреки това има и такива, които могат да доведат до нежелани здравословни проблеми.
1. Чаршафи и възглавници – Праховите акари и бактериите могат да се задържат в текстила, предизвиквайки алергии и отслабване на имунитета. Ето защо е важно да перем чаршафите си всяка седмица, а възглавниците да се перат или подменят веднъж годишно.
2. Четки за зъби – Оставени на открито, четките събират бактерии от въздуха и банята. Западни специалисти съветват преди употреба да изплакваме четката си за зъби. Важно е тя да се съхранява на сухо място и да се сменя с нова на всеки 3 месеца.
3. Козметика и четки за грим – Важно е да следим за срока на годност на използваните козметични грижи, Също така е важно и един път седмично с топла вода и сапун да почистваме четките си за грим. Те могат да бъдат развъдник на бактерии, които да доведат до инфекции.
4. Повърхности в банята – Знаете ли, че крановете, дръжките и тоалетните чинии са идеална среда за микроби. Дезинфекцирайте ги ежедневно и правете основно почистване на банята поне веднъж седмично.
5. Хладилник – дръжки и чекмеджета. Контактът със сурово месо може да доведе до кръстосано замърсяване. Има антибактериални препарати, които са подходящи за ежеседмично почистване на хладилника.
6. Кухненска мивка – Хранителните остатъци създават среда за бактерии. Дезинфекцирайте мивката редовно с подходящ почистващ препарат.
7. Дъски за рязане – Мийте обилно с топла вода и препарат след всяка употреба. Имайте дъски, които са отделно за зеленчуци и такива за месо и риба. Избягвайте да ползвате пластмасовите.
8. Кухненски гъби – Те също могат да са преносител на бактерии, вместо да почистват. Сменяйте ги редовно.
9. Малки кухненски уреди – Примери за такива са блендери, кафемашини, миксери и други. Всички те задържат бактерии, ако не се почистват добре и преди употреба.
10. Килими и мокети – Задържат акари, мухъл. Прахосмукайте редовно и правете специализирано почистване периодично.
11. Купички за домашни любимци – Могат да бъдат източник на бактерии и мухъл. Мийте ги с топла вода и сапун често. Изплаквайте ги добре.
12. Дистанционно управление – Събира прах, микроби и често попада на пода. Ето защо го почиствайте редовно с дезинфекциращи кърпички.
13. Дамски чанти, сакове, раници – чантата, която сме носили днес е била в контакт с различни повърхности. Ето защо е важно да я избършем с антибактериална кърпичка и да не я оставяме на пода.
14. Ключове – Докосват се непрекъснато, без да се почистват. Избърсвайте ги с дезинфектант или антибактериална кърпичка редовно.
15. Колички и кошници за пазаруване – Често пренебрегван източник на кръстосано замърсяване. Избърсвайте преди ползване с антибактериални кърпички.