Тази седмица, 19-26 януари 2009, е Европейска седмица на предпазването от рак на маточната шийка в България. Ето едни от най-важните послания на кампанията, провеждаща се за втори път:
Д-р Мария Попова – началник на Клиниката по обща и онкогинекология в Пета градска многопрофилна болница в столицата отговори и на конкретни въпроси на жени, задали ги чрез Az-jenata.bg. Надяваме се да са от полза както на тях, така и на останалите, които имат подобни неизказани мисли и се интересуват от темата.
Росица Колева, 30 г., Стара Загора:
Кое причинява рака на шийката на матката? И ако ходя редовно на профилактика, това гарантира ли ми, че няма да бъде открито при мен?
Отговор:
Ракът на маточната шийка е многофакторно заболяване. Рисковите фактори са:
ранна сексуална активност;
промискуитет;
ниско социално-икономическо положение;
стресови ситуации;
полово трансмисивни заболявания, от които на първо място HPV инфекциите.
Доказано е, че при около 85% от случаите с рак на маточната шийка HPV инфекцията има отношение към възникването му. Промените в епитела на маточната шийка настъпват постепенно и преминават през предракови състояния (заболявания), които не лекувани с времето продължават развитието си и преминават в рак.
Профилактичните прегледи имат за цел да открият наличието на предраковите заболявания, своевременното лечение на които е сигурно предпазване от рак. Чрез профилактичните прегледи се установява и рак в различна степен на развитие, но това става обикновено когато жената не е ходила редовно на профилактични прегледи. Открит в ранните стадии, ракът на маточната шийка се лекува успешно.
Венелина Царева, 27 г., София:
Искам да попитам. Направиха ми цитонамазка, резултатът беше наличие на HPV вируса и цитонамазката е в 3А група, гинеколожката ми препоръча да ми направи биопсия. Няма ли друг начин да се процедира?
Отговор:
Чрез цитонамазка по Папаниколау се изследват отпаднали от епитела на маточната шийка клетки. Установяват се липсата на промени или наличието на различна степен на промени в тях (тяхното ядро и цитоплазма), които насочват лекаря, че в маточната шийка има заболяване, което задължава извършването на задълбочени изследвания чрез колпоскопия, цервикоскопия, биопсия за неговото диагностициране и правилно лечение. Косвено чрез цитонамазката може да се подозира наличието на HPV инфекция. Нейното установяване се извършва чрез имунологични изследвания – HPV-тест.
Veni:
Имам въпрос за ваксината за HPV. Разбрах, че цената е 240 лв., че се прилага на 3 пъти, 1 инжекция, а след 1 месец 2-ра инжекция, след 6-ти месец 3-тата инжекция, та въпросът е ако има неуточнени данни за придружаващо авто-имунно или ендокринологично заболяване (напр. субфебрилитет и т. н.), може ли да се пристъпи към ваксинация. От форуми останах с впечатление, че за лечение на HPV вирусната инфекция се използва Изопринозин (Isoprinosine), някой да доразкаже в тази посока и дали се отразява на авто-имунитет. Аз съм HPV (-), но ми е интересно, предлагат ми ваксинация, но имам епизодични данни за автоимунитет/ендокринология.
Отговор:
Към този момент в света и в частност в България разполагаме с две ваксини против HPV-инфекции: европейска – Cervarix и американска – Silgard. Тяхното приложение започна преди 6 и половина години. Ваксините не лекуват налична инфекция. Чрез тях се създава имунитет, който защитава организма от тази инфекция. До този момент не е известен случай да предизвикат автоимунно заболяване. От Вашия въпрос не става ясно какво заболяване имате. Добре е да се уточни заболяването Ви и тогава да се реши дали да Ви се направи имунизация.
Няма специфично лечение за HPV инфекциите. С прилаганите имуностимуланти се цели да се подпомогне организмът да се справи с инфекцията. Точното им прилагане трябва да се извършва по лекарско предписание.
Златка Димитрова, 18 г.:
Откриха ми кондиломи (генитални брадавички, които са в следствие на HPV) и според моята лекарка са причинени от претриване от прашки (китайски, турски, синтетични и т. н.). Вие как смятате и какво да предприемем в такива случаи?
Отговор:
Причината за появата на кондиломите както при жените, така и при мъжете е HPV инфекция. Те трябва своевременно да се отстранят, което става по различни начини: чрез изрязване, чрез електрокоагулация или химическо третиране. Нелекуваните се разрастват, придобиват вид на цветно зеле и могат да достигнат големи размери. Могат да се изродят и в рак на маточната шийка, влагалището или външните полови органи. Тогава лечението води до деформации на засегнатия орган. Изключително рядко кондиломите могат да изчезнат без лечение, т. е. жената се самоизлекува. Не Ви съветвам да разчитате на това и да изгубите ценно време за успешно лечение.
Бельото не играе роля за възникването на HPV инфекцията и свързаното с това появяване на кондиломи. Тясното бельо води до претриване на кожата и благоприятства появяването на инфекции.
* * *
“Европейската седмица на предпазването от рак на маточната шийка в България” – профилактика и начин на живот
Седмица за борба с рака на шийката на матката
Ключови факти за рака на маточната шийка
Ракът на шийката на матката – как да се предпазим?
Тестове за HVP – рака на шийката на матката
Ваксина срещу рака на маточната шийка
350 жени станаха лица на кампанията “За теб и тези, които обичаш”
„За теб и тези, които обичаш”
Боряна и Анна Шехтови се включиха в “За теб и тези, които обичаш”
Профилактиката на рак – само за богатите ли?
Видео поглед
Тема във форума
Още информация на интернет страницата www.ecca.info