Снимка: Wikimedia Commons
Вандата е една от най-красивите видове орхидеи. Нейната родина е Азия. Среща се предимно в Хималаите, но и в Северна Австралия и Нова Гвинея. Цъфти в прекрасни нежни цветове, обагрени в различни нюанси на жълтото, червеното, синьото, зеленото и бялото.
Вандата има няколко стъбла, които в природата се закрепват за други по-големи растения или за тяхната кора. Листата ѝ са дълги и наситенозелени. В градина може да достигне до 2 метра височина, но това рядко се случва в домашни условия.
Местоположение и светлина
Вандата обича обилната светлина. Поставете я на най-огрения перваз в дома. Не е необходимо пряко осветяване през целия ден, затова източният или западният прозорец са най-подходящи.
Ако светлината е прекалено силна за вандата, това си проличава по червеното оцветяване на листата. Ако те станат цялостно обагрени в червени оттенъци, значи трябва да я преместите.
Температура
Умерените температури са подходящи за вандата. През лятото понася жеги от порядъка на 30 градуса температура на въздуха. През нощта температурите не трябва да падат драстично – около 24 градуса.
През зимата температурите трябва да са от порядъка на 15-17 градуса, но не по-малко.
Поливане
Вандата обича влагата, особено в периода на растеж и цъфтеж. През лятото се полива обилно с престояла вода, а в горещините и по два пъти на ден. Идва моментът обаче, в който трябва да внимавате да не преполеете вандата, защото корените ѝ ще изгният. Именно затова почвата трябва да е много добре дренирана.
Пулверизирайте листата на вандата от време на време. През лятото – всеки ден.
Почва
Почвата трябва да е силно пропусклива и да не задържа никаква вода. Подходяща почва е добре обогатената смес от градинска пръст и торф.
Пресаждане и размножаване
Вандата се пресажда в свежа почва на всеки 2-3 години. Ще познаете по отесняването на саксията. С всяко пресаждане премествайте растението в по-широк съд. Корените на вандата са крехки и лесно се чупят при пресаждане.
Забележка: Винаги отстранявайте изсъхналите цветове и листа, защото причиняват гниещи процеси и привличат вредители.
Снимки: Wikimedia Commons