Снимка: istock
Адиантум е един от най-красивите видове папрат. Той е изключително студоустойчив и поради тази причина лесно се отглежда и на открито у нас през зимата. Стъблата му са пълзящи, а листата по-широки от тези на останалите папрати и имат неравномерна назъбена форма.
Стъблата на адиантума са покрити с восъчен налеп, който прави откритите части на растението на практика водонепромокаеми.
Местоположение и светлина
Адиантумът не предпочита силната светлина, поради което е добре да се отглежда на леко засенчени места. Важно е да е на проветриво място с чист въздух, но да е предпазен от силни течения.
Температура
Най-подходящата температура за адиантума е от порядъка на 15-20 градуса. По време на летните жеги е възможно листата му да пожълтеят леко или да станат по-светли.
Поливане
Поливането е редовно, но не особено обилно. Почвата не трябва да подгизва. Важно е тя винаги да се поддържа леко влажна, така че да е сигурно, че корените винаги имат воден резервоар, от който да черпят. Адиантумът обича високата влажност, особено през лятото, затова се налага пулверизиране през 2-3 дни.
Почва
Почвената смес за адиантума е добре да съдържа торф, малко пясък и градинска пръст. Сместа е в полза на торфа. Препоръчително е да се наторява веднъж месечно с течни торове за зелени растения.
Размножаване
Размножаването става чрез разделяне на коренището на адиантума. Новото растение се засажда в почвена смес като тази за възрастно растение – в торф, пясък и градинска пръст.
Снимки: iStock