Снимка: istock
Съществуват различни видове куркума. Растението, използвано за подправка в индийската кухня, което има невероятни противовъзпалителни, антибактериални и обезболяващи свойства, се нарича curcuma longa. Цветето от същото семейство, носещо прозвището „сиамско лале“ не е ядливо. Неговото ботаническо наименование е curcuma alismatifolia.
Красивото растение се отглежда в домашни условия, като се отблагодарява щедро на собствениците си с нежни цветове в розово и червено. От семейството на джинджифила е и е многогодишно тревисто растение, достигащо височина до около 80 см. Цъфти през лятото в продължение на 2-3 месеца. Цветовете са много устойчиви, заради което е подходящо и за букети, потопени във вода.
Айлостера – красив цъфтящ кактус
Местоположение и светлина
Куркумата се нуждае от добре осветено място, за да расте и цъфти. Подходящи са южно, източно и западно изложение. През лятото може да се изнесе и на открито.
Поливане
Поливането е умерено и редовно през активния период на растението. През пролетта и лятото е препоръчително влажността на въздуха да се повиши чрез опръскване или поставяне на саксията върху чинийка с вода. Цветовете не се опръскват.
Почва
Важно е почвата да е много добре дренирана, за да не задържа влага. Към нея се добавят малко пясък и торф за дренаж и подхранване.
Ерика – нежна красота в саксия
Температура
Подходящата температура за растението е умерената. Не понася добре студове. Градусите през зимата не трябва да падат под 12. През топлите месеци предпочитаната от цветето температура е от порядъка на 20-24 градуса.
През зимата е добре растението да се прибере, ако е било навън. След прецъфтяване идва период на покой, в който поливането е по-оскъдно, а температурата в помещението е добре да е около 10 до 15 градуса.
Пресаждане
През пролетта (март-април) грудките се пресаждат в нова саксия. Поливат се умерено при температура около 12-13 градуса. Не поливайте всеки ден.
Размножаване
Най-лесно се размножава чрез разделяне на коренището. Новите коренища се засаждат отделно в свежа подхранена почвена смес.
Снимки: iStock