Нормалната среда във влагалището е кисела – с PH 3.3 единици за сметка на млечната киселина. Балансът PH на тялото ни е 5.5, а нивото PH на сапуна е от 9 до 12 единици. За да запазим киселата среда на влагалището, не бива да използваме за измиване тоалетен сапун.
„Работата” на киселата среда е да пречи проникването на бактерии и появата на бяло течение. За да спазваме добра интимна хигиена, можем да избираме между няколко видове продукти на пазара:
1. Гел – течен, не образува силна пяна, а в състава му влизат овлажняващи компоненти (повече, отколкото в сапуна за интимна хигиена).
2. Пяна и мус – леки, деликатни, идаелни за чувствителна кожа, добре почистват и оставят чувство за свежест.
4. Крем – увлажнява и успокоява кожата и слизестата вътрешност на влагалището. Може да се използва преди басейн или къпане в морето за защита от сухота и вместо лубрикант.
5. Сапун – съдържа растителни екстракти, без оцветители и консерванти, по-нежен към кожата от обикновения тоалетен сапун.
6. Мокри кърпички – напоени със спецален лосион, в чийто състав влизат млечна киселина. Те съдържат още дезинфектиращи компоненти.
7. Дезодорант – няма аромат, а маскира естествената миризма на тялото. Използва се след измиване, но не замества остналите почистващи средства, защото не съдържа почистващи или овлажняващи компоненти.
Най-честите съставки в продуктите за интимна хигиена са физиологична киселина (в идеалния вариант - млечна), биологически активни вещества, оказващи профилактично антимикробно действие. Желателно е средствата за интимна хигиенада не съдържат оцветители, ароматизатори, сапун. Това са: триклозан, масло от чаено дърво или лайка, екстракт от кора на дъб, мимоза, столистник, тамян, D-panthenol (провитамин B5).
При покупка, обръщайте внимание на датата на производство и избирайте продукти с повече растителни съставки.
Снимка: Reuters
Прочетете още: