Козметика може да си купим под път и над път: в аптека, супермаркет, специализиран магазин, фирмен магазин на конкретна марка, интернет, магазин за 1 лев. Попитахме няколко жени от къде най-често пазаруват бяла и декоративна козметика и сумирахме мненията им:
Най-предпочитаното място за козметика е специализираният магазин за всякаква козметика. Там продуктовото и ценовото разнообразие са големи, има мостри на разположение и персоналът не отказва помощ със съвети или насоки.
На второ място са аптеките, защото продават качествената козметика, с гарантиран срок на годност. Голямото им предимство е, че там има медицинска козметика, а фармацевтите могат да ви обяснят подробности за съставките и действието им в конкретните продукти и съответно да ви насочат максимално точно към вашия продукт.
Супермаркетите са спасителния, резервен вариант, когато нямаме време или възможност да пазаруваме на друго място. Най-често от там купуваме шампоан и дезодорант.
Фирмените магазини на конкретна марка са добър избор, когато сме влюбени в бранда и не му изневеряваме за нищо на света. Този вариант е добър и когато не можем да намерим даден продукт на друго място.
Интернет е може би най-рядко използвания начин за купуване на козметика. Прибягваме до него, ако предварително сме се запознали на живо с даден продукт и го познаваме добре.
Магазините за 1 лев са най-рисковото място за купуване на козметика – макар и евтина, марките са неизвестни, навеждащи на мисълта за гаражно производство или съмнително китайско качество. Ще спестите пари, но може да си докарате алергия.
На последно по ред, но не по важност е пазаруването от летището (качествено и евтино) и от чужбина (знаем, че една и съща марка у нас е с едно качество, в чужбина – много по-добро). Все пак внимавайте, когато пазарувате в Африка, Азия, Латинска Америка – когато става дума за много евтини стоки и непознати марки. Преди да си дадете парите, направете проучване в интернет, сред познати или се посъветвайте с вашия козметик или дерматолог.
Снимка: Reuters
Прочетете още: