Допреди около 20 години се считаше, че колкото повече се излагаме на слънце – толкова по-добре. Днес теориите върнаха нещата към "златната среда" – въздействието на слънчевите лъчи е колкото полезно, толкова и вредно и със слънчевите бани не бива да се прекалява.
Благодарение на слънцето се повишава съпротивителната сила на организма към различни заболявания, подобрява се кръвообращението, обменът на веществата. Но, за съжаление, при повишения радиационен фон и слънчева активност, изтънелият озонов слой, правят така, че слънцето вреди. Затова е добре да се знае, че продължителното пребиваване под преки слънчеви лъчи от благотворно се превръща в опасно, независимо дали сте на брега на морето или в планината.
За да не се превърне слънцето във враг на нас и на децата ни, помнете:
- децата са много чувствителни към ултравиолетовото облъчване, поради което през първите 6 месеца е добре да не се оставя детето на пряко слънце. В краен случай то може да се закрие с чадър или лека памучна материя.
- приучвайте малките деца към слънцето постепенно. Знайте, че детската кожа загаря по-трудно от тази на възрастните, тъй като слабо изработва пигмента меланин, даващ цвета на загар. Тази функция е завършена около третата година.
- много майки разхождат дълго децата си през лятото. Важното е да не се прекалява и да не се достигне до прегряване на детския организъм, който е още с не добре регулираща терморегулация.
- при почивка е добре първите няколко дни детето да е на сянка, а след това – постепенно с по няколко минути повече на ден да се извежда на слънце. Най-добро е времето преди 10 ч. сутрин и след 5 ч. следобед.
- използвайте слънцезащитни кремове за цялото тяло. След печене на слънце – също подхранвайте кожата с крем или друго овлажняващо средство.
- помнете, че и във водата, макар да не се усеща, слънцето въздейства!