На представянето, което се състоя в Ботаническата градина в София, присъстваха проф. д-р Стефка Петрова, национален консултант по хранене и диететика към Министерство на здравеопазването и ръководител на направление “Храни и хранене” към Национален център по опазване на общественото здраве, Виктор Белчев, маркетинг координатор, Garnier и Велина Петрова, Връзки с обществеността.
“Храненето играе ключова роля за здравето и функциите на кожата. Във връзка със специфичните си функции и непрекъснатото си обновяване, кожата се нуждае от редица хранителни вещества, по-голяма част от които не могат да се образуват в организма, а трябва да се приемат отвън. Това са т. нар. есенциални (незаменими) вещества – витамините, минералите, есенциалните мастни киселини и аминокиселините. Техният недостатъчен прием с храната води до дефицита им в организма, който се отразява върху жизнените функции и здравето. За да не страда кожата от това, тя трябва да бъде подпомогната и подхранена.”, коментира проф. д-р Стефка Петрова.
Кремове Nutritionist на Garnier съдържат техни натурални източници – екстракт на омега 3 и 6 мастни киселини от масло, получено от семената на шипки; магнезий, екстрахиран от киви; цинк, екстрахиран от грейпфрут; липопептиди, екстрахирани от лешници. Очният крем включва допълнително кофеин, който стимулира микроциркулацията и така намалява торбичките под очите.
Есенциалните мастни киселини са две полиненаситени киселини – Алфа линоленова киселина (омега 3) и линолева киселина (омега 6), от които се образуват другите полиненаситени мастни киселини в организма. Есенциалните мастни киселини и техните производни са важна част от структурите на всички клетъчни мембрани, като осигуряват тяхната цялост, стабилност, среда за ефективно действие на ензимите и рецепторите. Липидите в клетъчните мембрани задържат водата в тях и са от решаващо значение за гъвкавостта и свежестта на кожата, като осигуряват нейните бариерни функции. Недостигът на омега 3 и омега 6 мастни киселини предизвиква извънредни загуби на вода чрез кожата. Незаменимите мастни киселини се използват също за образуването на хормоноподобни вещества (ейкозаноиди), които регулират освобождаването на себум – мазнина, защитаваща кожата от външните влияния. Ейкозаноидите участват също в контрола на възпалителните реакции. Ако приемът на незаменимите мастни киселини е нисък, кожата е суха, започва да се лющи, склонна е към възпалителни процеси и става по-чувствителна към вредните външни въздействия.
Магнезият и цинкът са жизнено важни минерали, като всеки от тях участва в над 300 различни ензимни реакции, включително в обмяната на белтъците, мастните киселини и въглехидратите. Магнезият има особено важни функции в продукцията и освобождаването на клетъчната енергия, необходима за функционирането и възстановяването на клетките на кожата. Цинкът е ключов по отношение синтеза на белтъците и нуклеиновите киселини и има не само голямо значение за образуването и възстановяването на дермалните клетки, но също на колагена и еластина в кожата. Процесите на стареенето, включително и на кожата, се свързват с вредното действие на свободните радикали, които се образуват в организма при някои нормални жизнени процеси, под въздействие на ултравиолетовите лъчи, замърсения въздух, тютюнопушенето. Цинкът играе важна роля в антиоксидантната защитна система на клетките. Цинкът участва и в регулацията в образуването на себума.
За тонуса и свежия вид на кожата голямо значение има доброто състояние на кръвоносните съдове, които осигуряват достъпа на хранителните вещества до нея. Цинкът – поради антиоксидантните си свойства, а омега 3 мастните киселини – поради антихолестеролния си ефект, имат голямо значение за поддържане на нормалната структура и функции на кръвоносните съдове и в резултат – за доброто хранене на кожата.