Какво е това Ботокс?
Една от сериозните инфекциозни болести – ботулизъм, поразява нервната система и предизвиква парализа на дихателния център. Ботулизмът е опасен, защото с него може да са заразени млечните и месни продукти, яйцата, консервите. Спорите на ботулизма са трудно унищожими – те са устойчиви на ултравиолетово излъчване, на третиране с дезинфектанти и други химични препарати, на изваряване, на замразяване и изсушаване. Още в XIX век ботулизмът е открит и описан, а в XX век е започнало изследването му. Отделени са невротоксините, т. е., самата отрова от жизнения цикъл на микроорганизма, предизвикващ това заболяване.
С течение на годините медицината е започнала да използва основното му свойство – да парализира някои видове мускулни влакна. В определени дози лекарствата, чиято основна съставка е токсинът на ботулизма, се прилагат при лечение на мигрена, различни форми на дистония, ДЦП, късогледство, последствия от инсулт, посттравматични мускулни спазми, тикове, заекване. В края на 80-те години на миналия век ботулотоксинът, благодарение на откритието на Аластер и Джин Каротерс за влиянието му върху мимическите бръчки, станало съвсем случайно, е започнал да се използва в естетическата медицина.
Ботокс е комерсиалното име на невротоксина, произведен от американската фирма Allergan. Има и други аналогични препарати, които се различават минимално, основно по количеството на действащото вещество. При локално приложение в минимални дози, Ботокс предизвиква отпускане на определени мимически мускули. С тънки, къси иглички препаратът се апликира непосредствено в мимическата мускулатура. Процедурата е безболезнена, като се използват охлаждащи гелове или кремове с анестезиращ ефект за избягване на неприятното усещане. Цялата процедура трае около половин час. Ефектът се забелязва след около седмица, а пълното разхлабване на мускулите настъпва към 12-тия-15-тия ден.
Въпреки, че се нарича процедура в обедната почивка, не е съвсем безобидна и съществуват противопоказания:
Миастения (мускулна слабост) и други нарушения на нервно-мускулната проводимост, заболявания на кръвта, бременност, лактация, възпалителни процеси на кожата, всички общи заболявания в остър стадий, хронични белодробни заболявания, бъбречна или чернодробна недостатъчност.
Желателно е процедурата да се проведе в първите дни от менструалния цикъл и разбира се, след обстойно и сериозно изследване.
Ботокс е разрешен за прилагане до 65-годишна възраст, най-разумно е да се прилага след 30-33 годишна възраст, когато започва по-интензивното появяване на първите мимически бръчки.
С помощта на ботокс не могат да се отстранят всички бръчки. Няколко дни преди процедурата трябва да не се приемат някои лекарства – антибиотици, антикоагуланти, защото ще попречат на действието на Ботокс, както и алкохол, активни занимания със спорт, масаж, т. е., всичко, усилващо кръвообращението. След това не трябва да се масажира и нагрява мястото на инжекцията.
Странични ефекти, разбира се има. Те са болезненост на мястото на инжектиране, главоболие, микрокръвоизливи, алергични реакции, отичане на клепачите, двойно виждане, по-рядко – дихателна инфекция и грипоподобен синдром, гадене. При прекалено високи дози може да се получи т. нар. ефект на маската – неподвижност на мимическите мускули. Всички симптоми са преходни за около един месец. Към Ботокс не се привиква, но действието му е от 6 месеца до една година, след което трябва да се повтори процедурата. Изборът за прилагане на Ботокс е индивидуален и зависи от вас.