Най-честите въпроси за националното преброяване на населението

24.01.2011г. / 15 17ч.
Ивет Лолова
Най-честите въпроси за националното преброяване на населението


Във връзка с националното преброяване на населението и жилищния фонд, което ще се извърши от 1 до 28 февруари 2011 г. специално за Az-jenata.bg информация даде Йорданка Великова, преброител.

Преброяването ще стане по 2 начина, в 2 етапа: електронен и по домовете.

1. Електронен – от 1 до 9 февруари 2011 г.  на адрес http://www.nsi.bg. Вдясно на екрана ще видите логото на “Преброяване 2011”. Там е входът към електронното преброяване. Регистрирайте се с ЕГН и валиден е-mail адрес. Попълнете преброителната карта, като въведете коректна информация за себе си, своето домакинство и за жилищните ви условия. След успешно попълване на преброителната карта ще получите уникален код на своя е-mail. Запишете си този код и го предайте на преброителя, който ще посети дома ви след 9 февруари.

2. По домовете – от 9 до 28 февруари 2011 г. Ако сте се преброили електронно, когато ви посети преброител, трябва да му съобщите вашия електронен код на преброяването, за да го запише в анкетната карта. Ако всички членове на семейството са се преброили електронно, преброителят ще вземе данни само за жилището и домакинството.

Как ще познаете, че преброителят е истински, а не престъпник?

1. Ако някой мине от 1 до 9 февруари и поиска да ви преброи, значи е преброител менте. Защото през този етап ще тече само електронното преброяване. По домовете преброяването ще започне от 10 февруари и ще продължи до края на месеца.

2. Преброителят е длъжен първо да се представи с име и фамилия, да покаже картата си, на която ще има негова снимка и личен идентификационен код. От своя страна преброителят ще има служебен телефон, с който веднага ще може да се свърже с контрольора в общината и да съобщи за евентуален проблем.

3. Не е нужно да пускате преброителя вкъщи. Може да отговорите на въпросника и в коридора на блока или на стълбищната площадка.

4. Преброителят не трябва да ви иска личната карта, а вие не трябва да му я давате в ръцете. Личната ви карта може да се държи само в ръцете на органите на МВР. Не е и нужно да му я показвате за справка. Единствено вие носите отговорност за вярно предоставени данни. Предварително на листче може да напишете ЕГН-то си, както и ЕГН-то на членовете на вашето семейство, които живеят във вашето жилище. Други данни от личната карта не се изискват.

Кога ще мине преброителят?

Най-удобното време е вечер след 18 ч., защото тогава повечето хора са си вкъщи. Но това ще реши всеки преброител.

Преброителите са информирани, че преди 10-ти февруари могат да обиколят района си и да се запознаят първо с домоуправителя, да им се представят и той да им съдейства да се сложи обява на входа на блока, че преброителят ще мине например вечер след 18 ч. Ако не всички хора са си вкъщи по това време, той ще мине друг път.

Това, което хората трябва да знаят е, че няма как да стане да не отворят вратата на преброителя и да се скрият. Тогава преброителят ще позвъни на контрольора от общината, за да съобщи данните на лицето, отказало преброяване. След това лицето подлежи на глоба от 120 лв., защото по закон хората са длъжни да участват в преброяването.

Кои хора подлежат на преброяване?

Гости от друг град/село

Ако в момента на преброяването в жилището, освен постоянно живеещите, има гости от друг град/село за по-продължително време - те ще бъдат преброени като временно пребиваващи. Но ако тяхното семейство на постоянния адрес ги дадат на друг преброяващ, системата ще ги засече по ЕГН и няма да ги брои 2 пъти.

Наемателите
Наемателите ще ги броят там, където ги сварят, т.е. в жилището, в което в момента на преброяването се намират.

Чужденците
 Ще се броят като чужденци. За тях ще се изисква да съобщят ЕНЧ - единен номер на чужденец

Българите в чужбина
Ако българи, които живеят в чужбина, в момента на преброяването, т.е. документално това става само на 1 февруари, са в България на адреса си, ще се преброят като временно пребиваващи. Ако от 2 февруари напуснат страната, не се броят. Ако имате ученик или студент, който учи в чужбина, той не се брои, въпреки че е член на семейството, защото той не се намира в момента в България. Той ще бъде преброен в страната, в която се намира, тъй като в момента тече паралелно преброяване и в други европейски страни. Ако се намира в друга страна, извън ЕС, няма да се брои.

Хора и сгради
Освен хората, ще се броят сградите и жилищата, но по никакъв начин няма да се искат данни за собственост, за брой на жилищата и т.н. Ще бъдат подавани само сгради, които са обитаеми, дори в тях да живее само един човек. Ако сградата е склад, магазин или офис и други подобни, не се брои. По този начин ще се хванат и сгради, които не са регистрирани правомерно и по закон, а вътре живеят хора. Ако имате 2 жилища, но само в едното живеят хора, а другото е необитаемо, ще го преброят като необитаемо.

Новородените деца и починалите
Преброяването се води, че е направено на дата 1 февруари, но тъй като технически е невъзможно да бъде направено за един ден, то се извършва в рамките на целия месец.

Няма да се броят бебета, родени след 1 февруари 2011 г.

Хората, които са починали след 1 февруари 2011 г. ще се броят като живи, защото чисто технически към 1 февруари, когато се води, че е направено преброяване, те са били живи.

Има въпроси, отбелязани със звездичка, на които не е задължително да отговорите:
- Вашата етническа група е: българска, турска, ромска, друга, не се самоопределям;
- Вашият майчин език е: български, турски, ромски, друг, не се самоопределям;
- Религиозен ли сте;
- Вашето вероизповедание е;
- През последните 6 месеца били ли сте ограничен/а при извършване на обичайната си работа поради здравословни проблеми – не, да, ограничен съм, но не в голяма степен;
- признат от ТЕЛК, НЕЛК, трайно-намалена работоспособност и др.

За всички останали въпроси, питайте вашият преброител.

Коментирай
1 rate up comment 0 rate down comment
Дежурен редактор ( преди 11 години )
Българите в чужбина не се броят, освен ако не са си били в България на 1 февруари. Не става дума само за студенти, а за хора в командировка и др. Може би се има предвид, че са пътуващи българи. То ако не брояхме и тях, ще останем една шепа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
ivanina ( преди 11 години )
Kam moje da prebroqvate Bulgarite v 4ujbina,a v su6toto vreme te da ne jiveqt v Bulgariq :X:X:X eee tova e Velika Bulgariq ... :X:X:X
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
asen ( преди 11 години )
Пребрихме се по интернет без никакви проблеми.Това дето го пишете за разни грешки зависи от задкомпютърното устройство,което не чете и не мисли.От редакцията:Ще ме прощавате, г-н krustev, но не всички сме супермени като вас и като Бойко Борисов, за когото казаха по телевизията, че се преброил по интернет за 10 минути. Повечето от нас са обикновени хора, които не могат за 10 минути да си премерят коридорите, вестибюлите и тоалетната, че да впишат точната им повърхнина в квадратни метри, както това се изисква, видели сте го, нали?(Дежурен по коментарите, задкомпютърно и задклавиатурно устройство - В. К. Любенов, обикновен човек)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Ани ( преди 11 години )
Имам проблем не можах да стигна до края на регистрацията излиза грешкаЛицето,което се е регистрирало за преброяване,не е член на домакинството.Живущите сме 2 и 2 домакинства.Трябва ли да се регистрираме в 2 отделни карти ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Ивет ( преди 11 години )
До iriСтудентите, които учат в чужбина не се броят, само ако са били в България до 1 февруари 2011 вкл. Ако учи в страна от ЕС, ще го преброят в тамошното преброяване като временно пребиваващ, ако ли не - няма изобщо да се броят. Изглежда целта на настоящето пребиваване е да изброи хората в България - постоянно живеещите и временно пребиваващите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Ивет ( преди 11 години )
До Йорданка Станева: не съм запозната с този вариант. Но, лично аз, когато попълвах електронната си карта, поради избързване и недоглеждане направих малка грешка, е след като натиснах финалния бутон преброен, повече не можах да вляза в картата. Т.е. картата е заминала вече с грешката. Мисля, че това ще отиде към процента статистическа грешка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Ивет ( преди 11 години )
До Теодора Иванова:да, може да се преброите по постоянен адрес, ако там живее семейството ви, продиктувайте им вашия код от интернет, за да го дадат на преброителя или го дайте на преброителя, ако ви завари на временния адрес.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Божидар ( преди 11 години )
Защо не мога да регистрирам майка си , за да я преброя по електронен път? Искам предварително да поясня, че тя е на 85 години и няма лична карта , а е с без срочен паспорт. Когато попълня сектора за лична карта - дава ми грешка - НЕСЪОТВЕТСТВИЕ между ЕГН и ЛК . Само граждани с лични карти ли ще се преброяват по електронен път?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Ивет ( преди 11 години )
До Ани:не мога да отговоря. Пробвайте пак или попълнете 2 отделни карти. Хубавото на интернет преброяването е, че ако има грешка, тя се изписва най-отгоре в полето, както и кои въпроси си сгрешил.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
теодора ( преди 11 години )
Аз съм студентка и въпроса ми е мога ли за се преброя по постоянен, а не по временен адрес. Защото всеки е на различно мнение и не знам какво да правя, а дните минават. Благодаря предварително.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар