Смяната на директора на Природен парк Витоша Тома Белев, обявена на 24 февруари 2012 г., е поредният подарък, който държавата прави на частни интереси и още една стъпка към застрояването на уж защитената територия с нова, три пъти по-голяма ски зона между Симеоново, Драгалевци, Алеко и Черни връх, предупреждава коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България“.
Законът за горите, приет през пролетта на 2011 г., изисква директорите на природните паркове да се назначават с конкурс. На това основание Изпълнителната агенция по горите обяви конкурси за директори на природните паркове, назначени по стария закон, който нямаше такова изискване. Преизбрани бяха директорите на природните паркове Врачански Балкан и Русенски Лом, няма резултат за Природен парк Шуменско плато, а в Природен парк Витоша е избрана Снежана Петрова, която работи във фирмата „Агролеспроект“. Тя е изготвяла паркоустройствени проекти и планове за управление на защитени територии, но няма практически опит в тях.
Коалицията „За да остане природа в България“ смята, че Изпълнителна агенция по горите се е поддала на натиска за застрояване на Природен парк Витоша от фирмата „Витоша ски“, свързана според съобщения в медиите с банкера Цеко Минев, председател на Българска федерация ски.
В момента текат и промени в Закона за горите и още няколко закона. Те ще позволят на частни инвеститори да застрояват безсрочно, без конкурс и срещу ограничени такси държавни гори в защитените територии, които ще продължат да се водят такива, но само на хартия. Това означава изсичане и улеснено застрояване с частни ски съоръжения на държавните гори на защитените територии в България, които представляват едва 5% от територията на страната. Повече от половината от тази площ са природните паркове като Витоша, които са и най-уязвими.
В момента законодателството не позволява в Природен парк Витоша да се построи по-голяма ски зона. Разрешена е подмяна на старите съоръжения с нови при определени условия. Коалицията „За да остане природа в България“ отдавна подкрепя това да се случи.
Идеята обаче е да се построи нова, по-голяма ски зона. Постът на директора на Природен парк Витоша е важен, защото той трябва да даде становище по евентуалното строителство на нови долни и горни станции на лифтове и друга инфраструктура за по-голямата ски зона.
В същото време правителството толерира незаконното заграбване на 650 декара от Национален парк Пирин за ски зона Банско, което представлява използване на 65% повече площ от официално разрешеното във вековна иглолистна гора под защитата на ЮНЕСКО. Само тази година бяха дадени и 3,6 млн. лв. от парите на данъкоплатците за ски купи в частния курорт.
Коалицията „За да остане природа в България“ ще продължи да уведомява българските граждани и европейските институции за продължаващите опити да се даде на частни интереси да ползват безпрепятствено обществени блага, каквито са горите и природата на България.
В Коалицията „За да остане природа в България“ членуват Асоциация на парковете в България, Българската асоциация за алтернативен туризъм, Българското дружество за защита на птиците, Българското дружество по фитоценология – 2001, Българска федерация по катерене и алпинизъм, Българска федерация по спелеология, Българската фондация „Биоразнообразие“, Екологично сдружение „За Земята“, Информационния и учебен център по екология, Народно читалище „Бъдеще Сега“, Сдружение „Агролинк“, Сдружение „Байкария“, Сдружение „Белият бряг“, Сдружение за дива природа – БАЛКАНИ, Сдружение „Природа назаем“, СНЦ „Зелени Балкани“, Сдружение „Природен Фонд“, клуб UNECO към Студентски съвет на СУ „Св. Кл. Охридски“, Софийско гражданско сдружение „Щастливеца“, гражданска група „Да спасим Иракли“, „Граждани за Рила“ и WWF Дунавско-Карпатска програма България. Коалицията е подкрепена от още над 50 организации, групи и инициативи.
Прочетете още: