„Щом телефонът вкъщи звъни, щом те търсят приятели, значи те обичат, значи си добър човек!“
Григор Вачков
Григор Вачков – обичан, щедър, силен, немногословен, открит, тайнствен, с изпънати рамене крачи през страниците на тази книга. В нея няма пълзене по биографична последователност и рецензентски редове за прекрасните му роли. Тя е опит, чрез осветени спомени и кадри, да настигнем мъжкото време, което донесе с присъствието си. Писма, дневници, неизвестни събития, премълчани или недовършени признания за големия български актьор събират надежда, че „последното лято“ на това мъжко време не се е изнизало. И че близо пред нас, като през прорасла родопска пътека, разсича тръните човекът, който твърдеше: „При мен всичко беше просто!“
Това е една топла книга – не панихида за великия актьор, а спомен за прекрасния човек Григор Вачков. Спомени, събрани от най-близките му – Мартина и Силвия Вачкови и разказани от Юрий Дачев, историите в тази книга са пълни с усмивки, но и с носталгия.
В книгата са включени подробни списъци с филмовите и театрални роли на Григор Вачков, както и много снимки, излезли от личния архив на семейството, приятелите и колегите на великия актьор. С отзивчивото съдействие на БНТ и щедрото сътрудничество на авторите и техните наследници към изданието бе включен и DVD със запис на спектакъла „Ние, духовата музика“ от 1973 г. (режисьор Иван Младенов, сценарист Йордан Радичков) с участието на Григор Вачков, Георги Парцалев, Георги Калоянчев и др.
„Пратеник на мъжки времена“ е посветена на 80-годишнината от рождението на Григор Вачков. Нейните автори са признателни на всички, които честно и обичливо, с написани или изречени думи, помогнаха за създаването й.
Книгата излиза благодарение на Столична програма „Култура“.
Григор Вачков (26 май 1932 – 18 март 1980), или както го наричат колегите Гришата завършва ВИТИЗ през 1955 г., след което става член на колектива на Държавния сатиричен театър от самото му основаване. Дебютът му в киното е през 1960 година. Популярността му добива широки размери след като изиграва ролята на капитан Димитър Бомбов (Митко Бомбата) от телевизионния сериал „На всеки километър“ (1967-1971). Там се превъплъщава в образа на комунист-революционер. Едни от филмите му, получили международно признание и награди от кинофестивали са Последно лято (1974) и Мъжки времена (1977). Последният му филм е „Мера според мера“, в който неговата роля остава недовършена.
Мартина Вачкова е актриса и телевизионна водеща. Завършва Висшия институт за театрално изкуство „Кръстю Сарафов“. Придобива известност през 90-те години в телевизионните предавания „Ку-ку“ и „Каналето“. През следващите години работи в театъра и киното и води сутрешно телевизионно предаване по Канал 1 – „Защо не! с Марта Вачкова“, по късно преименувано на „Жените“.
Силвия Вачкова е родена на 23 февруари 1941 г. в София, но баща й е от етрополското село Бойковец, където и досега имат къща. Била е киноредактор в „Репортажи на чуждестранни телевизии“.
Юрий Дачев е роден през 1963 г. в гр. Шумен. Завършва ВИТИЗ в класа на проф. Димитър Канушев. Утвърждава се през последните 10 години като един от най-добрите театрални критици. Работил е във вестниците „1000 дни“, „Култура“, „Стандарт“ и др. Прави предаване за култура в националното радио. Води клас по театрознание в НАТФИЗ. От 1995 г. е драматург на Малък градски театър „Зад канала“. Той е един от сценаристите на предаването „Понеделник 8 и половина“. Автор е на 5 пиеси, а за последната „Вчерашни целувки“ получава наградата за Нова българска драма на фестивала в гр. Шумен.
На книжния пазар от май 2012 г.
ISBN: 978 954 491 793 7
Корична цена: 12 лв.
Прочетете още: