Пето издание на Националния ден на природните паркове

31.05.2012г. / 11 34ч.
Аз жената
Пето издание на Националния ден на природните паркове

Международната природозащитна организация WWF организира за пети пореден път националната кампания за почистване, реконструкция и подновяване на инфраструктурата и маркировката на маршрутите и местата за отдих в 11-те природни парка в България. Тази година събитието ще се проведе на 9 юни 2012 г. (събота) и отново ще събере хиляди хора, загрижени за бъдещето на околната среда и защитената природа на България.

През изминалите четири години в кампанията се включиха близо 10 000 души, които събраха над 50 тона боклук и ремонтираха туристическата инфраструктура. Също така досега в Националния ден на природните паркове бяха изградени 12 мостове по пътеките и бяха поставени повече от 100 информационни табели, които обясняват правилата за посещение и защо туристите трябва да отнасят обратно със себе си всичко, което са донесли. Акцентът в допълнителните дейности тази година ще бъде изграждането на нови кътове за отдих във всеки от 11-те природни парка.

Природните паркове Витоша, Рилски манастир, Златни пясъци, Врачански Балкан, Русенски Лом, Странджа, Шуменско плато, Българка (край Габрово), Сините камъни (край Сливен), Персина (край Белене) и Беласица са най-посещаваните защитени природни територии в България. Ежегодно през тях преминават над 10 млн. души. За съжаление, от културата на туристите има още много какво да се желае, защото всяка година отпадъците и щетите, нанесени от тях върху местата за отдих и туристическата маркировка белязват природата по недопустим начин.

Сборните пунктове и началните часове за 9 юни 2012 г., събота, са:

Природен парк Беласица
На стадиона в гр. Петрич от 9 ч. Ще се почиства в посока хижа „Беласица“.

Природен парк Българка
На пл. „Възраждане“ пред сградата на Областна администрация Габрово – 9:30 ч. Ще се ремонтира и почиства по екопътеката Узана.

Природен парк Витоша
1. Местността Дендрариума от 10 ч. Дотам се стига с маршрутка 10 от Руски паметник или за около един час по пътека от кв. Княжево от последната спирка на трамвай 5.
2. Центъра на с. Мърчаево от 10 ч. Дотам се стига с автобус 59 от последната спирка на трамвай 5 в кв. Княжево.
3. Паркинга на Драгалевски манастир от 10 ч. Дотам се стига директно с по-скъпия автобус 66 от кв. „Хладилника“. Или от центъра на Драгалевци за около половин час пеша, а дотам – с автобуси 93 и 98 от кв. „Хладилника“ или с автобус 64 от кв. „Хладилника“ или от Военно-медицинска академия.

Природен парк Врачански Балкан
Природозащитен център „Натура“ – Червения площад на Враца от 9.30 ч. пред Природозащитен център „Натура“. Ще се почиства по пътя за пещера Леденика и за м. Пършевица.

Природен парк Златни пясъци
На площадчето пред чешмата на Аладжа манастир от 10 ч.

Природен парк Персина
Посетителски център на парка в гр. Белене от 9.30 ч. Вземете велосипеда си! Ще се работи в м. Хисарлъка.

Природен парк Рилски манастир
Осигурен транспорт от автогарата в гр. Рила от 8.30 ч.

Природен парк Русенски Лом
Ще се чисти около крепостта Червен и Ивановските скални църкви от 10 ч. Осигурен транспорт от Градска галерия, Русе и Русенски университет от 9 ч.

Природен парк Сините камъни
1. Информационно-посетителски център на парка в Сливен, в началото на Хайдушката пътека, от 9.30 ч.
2. Текстилен техникум, Сливен, от 9.30 ч.

Природен парк Странджа
Изворите на р. Младежка – село Младежко от 10 ч. Очаквайте информация и за други пунктове.

Природен парк Шуменско плато
Информационен център на природния парк над Шумен от 10 ч.

За повече информация: Константин Иванов, WWF, Тел: 0884 514 636, kivanov@wwfdcp.bg

Основана през 1961 г. и една от най-големите в света, международната природозащитна организация WWF [Ве-Ве-Еф] работи в над 100 държави с помощта на 4000 служители и над 5 милиона доброволци. WWF се грижи за подобряването на околната среда, за да може хората да живеят в хармония с природата. В България WWF се занимава със защитените територии и местообитанията от европейско значение в мрежата Натура 2000, горите и сладководните екосистеми, земеделските политики и развитието на селските райони, промените в климата.

Снимка: Reuters

Прочетете още:

Коментирай