През пролетта и началото на лятото човешките очи по-често се пълнят със сълзи, следствие от зимния недостиг на витамини, но в това няма нищо лошо, твърдят лекари и психолози. Сълзите се образуват от малки жлези, разположени във вътрешните ъгли на очите. Рефлекторното им отделяне се усилва при дразнения на слизестата обвивка на очите – от прашинки, нарязан лук, цигарен или друг дим. Друг провокатор – и то по-честият, на сълзите са емоциите. Според изследванията на Уилям Фрей, биохимик от Минеаполис, рефлекторните сълзи се различават от емоционалните. Едните, т. нар. "лукови", съдържат ендорфини – морфиноподобни вещества, облекчаващи физическата болка, а другите – хормона пролактин, допринасящ за психическото равновесие и спокойствие. Заключението на Фрей е, че сълзите са защитна реакция на организма при болка и стрес. Психолози са установили, че плачът лекува – при това не само психическите, но и физическите недъзи. Така че не бива тази естествена функция на човешкия организъм да се приема за нещо недостойно или като признак на слабост.
Крокодилското ридание – символ на лицемерие
Крокодилите леят сълзи, но... за по-лесно храносмилане. Зоолозите ги класифицират като символ на лицемерието. Социологическите проучвания пък сочат, че за 50 на сто от жените по света сълзите са последният аргумент при спор. За нежната половина на човечеството е по-важно да бъдат емоционално убедителни, отколкото да имат конкретни логически доводи. Обикновено при двама спорещи, щом единият заридае, останалите подкрепят именно него, независимо от обстоятелствата.
Статистическите данни потвърждават, че жените плачат пет пъти повече от мъжете. Докато при пубертета количеството на хормона пролактин, стимулиращ млечните и слъзните жлези, е еднакво при момчетата и момичетата, при жените то е с 60 на сто повече отколкото при мъжете. Женските сълзи текат по-леко, те са по-бистри и по-прозрачни, но което е по-важно – помагат на дамите да се справят с житейските несгоди по-лесно, а и да живеят по-дълго от мъжете.
Знае се, че: