Художничката Силвия Думанова потапя зрителя в „Приказка“, разказана в 23 картини. Изложбата е подредена в галерия „Агора“. Провокира го да се върне назад в годините, някак наивно и по детски. Именно и наив е стилът, в който Силвия създава изложбата.
„Вдъхновява ме контактът с децата и погледа им върху света като цяло. Те виждат нещата простичко и чисто, за разлика от нас, възрастните.“.
Художничката споделя, че разкошното лято, места, които е посетила и емоциите, които е изпитала са допринесли до голяма степен за създаването на част от картините, „Нарисувани с много любов и настроение, акцентиращи на простичките неща от ежедневието ни, с които сме свикнали и отминаваме, без да им обърнем необходимото внимание.“
Яркият колорит на платната и приказното пресъздаване на сезоните „Стълбата“ „Приказен пейзаж“, както и симпатичните типажи „Среща с непозната“, „Рибари“, сякаш те зареждат с ведро настроение и се усмихваш.
Талантът на Силвия се проявява още на десетгодишна възраст. Тогава печели и първият си конкурс за детска рисунка, с която участва в международна изложба в Токио. Посещава курсове по рисуване при професор К. Бойчев, професор Ж. Желев и С. Аронова, и завършва средно образование по фотография. През 1989 вече е дипломиран строителен инженер. Но Силвия не спира до тук. Тя се отдава и на другата си страст – керамиката. Това я отвежда в ателието на известната наша приложничка Соня Джонголска, където усвоява ценен опит и умения. Започва да изработва авторски керамични бижута, които намират много млади почитатели. През 1995 се присъединява към групата млади художници „Бестиарий“ с основател Дея Симеонова. Участва в общи изложби у нас и в чужбина (1996-галерия „Мелон“, 1997- галерия„Витоша“, 1998-галерия„Драка“ в Париж, 2003-Виена). Нейни картини притежават почитатели на живописта в България, Румъния, Франция, Австрия и Канада. След успешното си участие в откриването на Български културен институт в Лондон през 2011 г., Силвия Думанова представя селектирани картини от последните си две творчески години и на българската публика.
Изложбата може да бъде видяна до 22 ноември 2012.