Най-щастливи са хората в Латинска Америка

В някои от по-бедните страни хората са най-щастливи

21.12.2012г. / 09 38ч.
Аз жената
Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Най-щастливите хора не живеят в Катар – най-богатата страна в света, нито в Япония, където животът е най-дълъг, нито в Канада, където има процентно най-много висшисти. Според анкета на Галъп, обхванала 150 000 души, 7 от десетте страни с най-щастливи хора са латиноамерикански. Мнозина от тях живеят бедно според традиционните стандарти, но са щастливи, съобщи Асошиейтед прес, цитирана от Dnes.bg.

От сайта на Галъп се вижда, че най-много положителни емоции изпитват жителите на Панама и Парагвай (85 процента), следвани от Салвадор (84 процента). Това показват резултатите на анкетата, проведена през 2011 година в 148 държави.

Изследователите са задали по телефона и в лични разговори пет въпроса, засягащи предходния ден: „Изпитахте ли много радост?“, „Чувствахте ли се добре отпочинали?“, „Отнасяха ли се с уважение към вас през целия вчерашен ден?“, „Много ли се смяхте или усмихвахте?“ и „Разбрахте ли или научихте ли се на нещо интересно?“.

Като цяло в света 85 процента от анкетираните са заявили, че към тях са се отнасяли с уважение. 72 процента много са се усмихвали и смели, а радост през целия ден са изпитвали 73 процента. Само 43 на сто от населението на планетата обаче е научило нещо интересно или се е научило да върши нещо интересно.

В първата десетка на класацията на най-позитивните страни в света 7 са разположени в Латинска Америка. Освен изброените три това са Венецуела с 84%, Гватемала (82%), Еквадор и Коста Рика с по 81%. В първата десетка са още Тринидад и Тобаго (83%), Тайланд (също 83%) и Филипините (82%).

На последните места в класацията на 148-те страни, в които живеят най-щастливите хора в света, са Сингапур (46%), Армения (49%) и Ирак (50%). Много малко положителни емоции изпитват още жителите на Сърбия, Йемен, Грузия, Беларус, Мадагаскар, Литва и Того.

България не е намерила място сред първите 100 държави-лидери по положителни емоции в света. Тя се нарежда непосредствено с 57 процента след Румъния, Египет, Пакистан, Молдова, Украйна, които са с по 58 процента. В една група с България (също с резултат 57 на сто) са държави като Индия, Непал, Бахрейн, Турция и Хърватия, пише БТА.

Коментирай