Програмата на Унгарския културен институт за януари 2013

Какво предлага в януарската си програма за 2013 Унгарският културен институт в София

03.01.2013г. / 11 34ч.
Аз жената
Снимка: Sxc.hu

Снимка: Sxc.hu

8 януари, вторник, 18 часа, Унгарски културен институт

Откриване на фотоизложбата на студенти-фотографи от MOME Masters от Университета по изкуства „Мохоли-Над“ (Будапеща) с участието на преподавателя Габор Мате от Университета „Мохоли-Над“ и студенти от катедра „Фотография“
Открива: Иван Димитров

MOME Masters обхваща студентите, завършващи катедра „Фотография“ на Университета по изкуства „Мохоли-Над“. Това е организация, която представлява фотографските, медийни и художествени течения и възгледи, които считаме за релевантни, важни и актуални, както и подпомага реализирането на личните амбиции на студентите. Първостепенната цел на обучението в магистърската програма по фотография на MOME (Университета по изкуства „Мохоли-Над“) е, отговаряйки на изискванията на епохата, да представи визуален език на фотографията не само в традиционните фотографски жанрове, а да осигури усвояването на комплексните визуални, теоретични, културно-исторически и up-to-date медийни познания, запазвайки критичния поглед в областта на използването на медията.
Творците, включени в изложбата на MOME Masters: Виола Фатьол, Ана Дюркович, Река Сент-Ивани, Ева Оравец.
Водещи преподаватели: Габор Копек, Гергей Сатмари, Габор Фабрициуш, Золтан Александер, Габор Мате, Миклош Гуяш, Юдит Копер

16 януари, сряда, 18 часа, Унгарски културен институт

Представяне на бургаското литературно списание „Море“

Модератор: Марин Георгиев. Представя: Йордан Ефтимов

За работата си ще разкажат редакторите на списанието Иван Сухиванов и Росен Друмев

Литературно-художественият алманах „Море“ излиза за първи път през 1980 година. Скоро бургаското издание надхвърля регионалната си рамка и в него намират трибуна освен утвърдени имена и такива, притискани от цензурата, като Ивайло Петров, Константин Павлов, Николай Кънчев, Биньо Иванов, Иван Радоев и др.

Алманахът просъществува до 1992 г., когато с решение на бургаския Общински съвет е закрит. Последен главен редактор е Христо Фотев, а заместник главен редактор – Янаки Петров.

От 1993 г. за своеобразен приемник на алманаха е обявено маринистичното издание „Море“.

По искане на бургаската писателска общност и изразеното мнение на бургаската културна общественост през 2009 г. списание „Море“ трябваше да се превърне отново в списание за литература, изкуство, култура, реализирано от екип, живеещ на територията на общината, сведущ, както в местната специфика, така и в националните и световните литературни процеси и тенденции.

Обявен е конкурс за идейно-тематична концепция на изданието. Авторитетно жури, избрано от бургаските писатели, решава списанието да се повери на настоящия редакционен екип – Иван Сухиванов, Георги Ингилизов, Росен Друмев. Според концепцията на редакторския колектив Ингилизов-Друмев-Сухиванов изданието се реализира в 4 книжки годишно.

21 януари, понеделник, 18 часа, Унгарски културен институт

По повод Деня на унгарската култура

Литературно-музикална вечер в изпълнение на актрисата Мариела Станчева, носител на Първа награда на XIII-ия Национален конкурс за изпълнение на унгарска и българска литература – Шумен, 2012

Литературен „колаж“ от „Военна болница“ на Ищван Йоркен и стихове на унгарски поети от стихосбирката „Черна глория“

Писателят-драматург Ищван Йоркен (1912-1979) е ненадминат представител на абсурда, както в пиесите си, така и в своите т. нар. едноминутни разкази. През декември 2012 г. излиза новото, пълно издание на едноминутните новели.

В книгата „Черна глория“ са подбрани творби на десет унгарски поета от Ендре Ади, виден представител на унгарския символизъм, през най-големия преводач на българското народно творчество Ласло Наги, до Тибор Залан, изтъкнат съвременен поет и есеист.

Денят на унгарската култура се празнува от 1989 г. на 22 януари. Денят не е избран случайно, това е датата (но през 1823 г.), на която Ференц Кьолчеи завършва ръкописа на унгарския „Химн“. Честванията, свързани с тази годишнина, ни дават основание да обърнем по-голямо внимание на хилядолетните унгарски традиции, както и да представим огромното предметно и духовно богатство на унгарската култура. На тази дата в цяла Унгария се провеждат културни и просветни прояви. Във връзка с този празник от 1993 г. се връчват и множество награди, свързани с културата и образованието: „Янош Апацаи Чере“, „Терез Брунсвик“, „Матяш Елтеш“, „Шандор Карачони“, „Арпад Киш“, „Ласло Немет“, „Алберт Сент-Дьорди“.

24 януари, четвъртък, 18 часа, София – „Шалом“

Представяне на унгарския нобелов лауреат – Имре Кертес

Литературен колаж от текстове на Имре Кертес в изпълнение на актрисата Габриела Хаджикостова, ръководител на Малко Театро – Будапеща
Книгите представя: Емил Басат

Унгарският писател Имре Кертес е носител на Нобеловата награда за литература за 2002 година за книгите му, „които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята“. Роден е през 1929 година в Будапеща. През 1944 година, в края на Втората световна война, е депортиран заедно с други унгарски евреи в концентрационния лагер Аушвиц, след което е изпратен в лагера Бухенвалд. Най-известната книга на Кертес, „Безсъдбовност“ ("Sorstalansag"), описва опита на петнадесетгодишния Дьорд Кьовеш в концентрационните лагери Аушвиц, Бухенвалд и Цайц. След освобождаването на Бухенвалд от американските войски през април 1945 година, Кертес се завръща в Унгария, където завършва образованието си и работи като журналист и преводач. Започва да пише „Безсъдбовност“, но първоначално среща трудности с публикуването на книгата. Тя е издадена през 1975 година. В края на 80-те години отново започва да публикува романи, в някои от които доразвива елементи от сюжета на „Безсъдбовност“ в контекста на следвоенна Източна Европа. От края на 90-те години прекарва голяма част от времето си в Берлин.

На български език са издадени следните книги на Кертес: „Безсъдбовност“, „Кадиш за нероденото дете“, „Досието К.“, „Английското знаме“.

31 януари, четвъртък, 18 часа, Унгарски културен институт

Подиумна дискусия около книгата "1956: Унгарското въстание и българската литература. Творби и документи“ с участието на доц. Пламен Дойнов, д. н. (съставител), проф. Михаил Неделчев и доц. д-р Наталия Христова.

В рамките на научноизследователската програма „Литературата на НРБ (1946-1990)" на департамент „Нова българистика“ на НБУ

Унгарска есен и български листопад. Един сборник с документи, творби и публицистични текстове, които представят отзвука на Унгарското въстание от 1956 година в българската литература и сред българските писатели.

Коментирай