„Науката без досадните подробности“ от Иън Крофтън съдържа:
Ексцентрични факти, странни истории, засукани анекдоти, куриозни научни обиколни пътища, представени в хронологичен ред, за да създадат поразяващо различна гледна точка към историята на науката.
Топнати в текста анекдотични научно-популярни заглавия, които ще задоволят апетита на любопитковците.
Книгата е безкрайно четивна и изключително забавна алтернативна история на науката.
Забравете за закона на Бойл, полимерните вериги, клетъчното дишане и силовите полета – ето нещо наистина интересно, което никога не сте учили по време на уроците в училище. Това обаче не са фантазии, това са твърди факти:
„Науката без досадните подробности“ покрива всички важни (и някои от съвършено маловажните) клонове на науката:
В авторския актив на Иън Крофтън влизат „Историята без цензура“ (Сиела), „Кралете и кралиците на Англия“, „Изчезналите“ (Сиела). Освен това той е писал и за по-младата публика като съавтор на „Пустини и полупустини“ и „Атоми и елементи“ в „Младежка оксфордска библиотека на науката“.
Досаден ви е законът на Ом? Писнало ви е от статистика? Повръща ви се от числото на Авогадро? Ентропията ви изпълва със смъртна скука, а глобулините не предизвикват у вас нищо друго освен униние? Тогава имате спешна нужда от една доза от „Науката без досадните подробности“.
Тази хронология на научните куриози обхваща множество ексцентрични теории, откачени експерименти, щури професори, съмнителни знахари, дяволити шегобийци, заблудени спецове и безценна купчина отчаяни и съвършено безпочвени хипотези.
Ще прочетете всичко за съветските опити да се създаде хибрид между маймуна и човек; за убедеността на сър Джон Хершел в хранителната стойност на дървените стърготини; за Дарвиновото проучване върху музикалността на земните червеи; за френски лекар, който си инжектирал екстракт от тестисите на морски свинчета; за мъжа, който се опасявал, че силата на прилива може да придърпа Луната опасно близо до Земята; за експеримента, който трябвало да докаже, че душата тежи точно 21 грама.
Това са само няколко от цветистите и изумителни истории, поместени между кориците на „Науката без досадните подробности“ – от възвишените до абсолютно смехотворните, като се набляга предимно на вторите.
Трепери! Когато радиоастрономите прихващат мистериозния сигнал „Уау!" от далечния Космос!
Изахкай! Когато математиците извадят число, което е толкова голямо, че не може да се смести в познатата ни Вселена!
Диви се! Когато смъртоносните лъчи на Архимед унищожават кораби преди повече от 2000 години!
Смей се! Когато разсеяният Айзък Нютън сварява часовника си, следейки за времето по яйцето!
Нека ти се повдигне! Когато съветски хирурзи присаждат глава на пале върху раменете на вече възрастно голямо куче!
Впечатли се! от вкуса на малини в центъра на Млечния път!
Удиви приятелите си! с истории за сополити, прескочени секунди, светещи бради, летящи монаси, маймуни, които си чистят зъбите, намигащи трупове, древни парни машини, радиоактивни свещи, кал за ядене и много, много още...
Цялата чалната наука, за която всъщност не ти трябва да знаеш.
На книжния пазар от януари 2013 г.
Превод от английски: Кънчо Кожухаров
Обем: 336 стр.
ISBN: 978-954-28-1242-5
Издателство: „Сиела“
Корична цена: 15 лв.
Прочетете още: