Луиза Григорова – изящна и красива в „Тирамису“

Програмата на Полския институт за март 2013

05.03.2013г. / 17 10ч.
Аз жената
Снимка: Театър "София"

Снимка: Театър "София"

Фотоизложби, планинарски филми, презентации, книги, четения, уроци по танци, лекции, класическа китара, и още културни събития от Полския институт през март 2013. Ето и цялата месечна програма:

До 19 март в Полския институт продължава фотоизложбата на Михал Кренц "Paradise Patterns and Other Stories" (Шарки от рая и други истории).

Перник
5, вторник
17.30 ч, Дворец на културата в Перник
Откриване на фотоизложбата „Цветовете на европейската сол“ от Музея на краковските солни мини Величка.
Един месец изложбата „Цветовете на европейската сол“ ще гостува в Перник. В миньорския град ще бъдат представени работите на 37 фотографи, представящи сол от 24 места в 14 европейски страни. Изложбата е резултат от международния фотографски конкурс, организиран от Музея на краковската солна мина Величка (www.muzeum.wieliczka.pl) в рамките на Националната културна програма на полското председателство в Съвета на ЕС. Лауреат на I награда е българинът Валери Христов.
Досега изложбата бе представена в София и Бургас.

София
5, вторник
19.00 ч., Полски институт, вход – 2 лв.
Сдружение „Международен фестивал на планинарския филм
Презентации от цикъла „За планини, приключения, пътешествия и екстремни спортове“ на Сдружението.
7-17 март
Участие на Полския институт в 17 международен София филм фест
В рамките на фестивала ще бъдат прожектирани „В мрака“ на Aгнешка Холанд и "Imagine" на Анджей Якимовски.
Новини и подробности на сайтовете на Полския институт www.institutpolski.org и на фестивала siff.bg

13, сряда
18.00, Полски институт, вход свободен
Съвместно с Международно дружество „Елиас Канети“ в Русе
Представяне на българското издание на книгата на Чеслав Милош „Родната Европа“ (изд. Международно дружество „Елиас Канети“ в Русе. Превод – Маргрета Григорова и Мира Костова). Книгата ще представи доц. д-р Маргрета Григорова от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“.
„Родната Европа“ не беше отправена към полския читател, макар че той може да научи много неща от нея. Тя беше както проповед на мисионер сред диваци, така и опит да си отговоря на въпроса кой съм аз. Ако бях от Варшава или от Краков щеше да ми бъде малко по-лесно да изясня този въпрос. Аз обаче исках да разположа на литературната карта цялата ни източна галимация, непозната дори на повечето полски читатели“. (Ч. Милош, „Родната Европа“ – Послепис след години)

14, четвъртък
18.00 ч., Полски институт, вход свободен
Черният четвъртък – реж. Антони Краузе (2011, 105 мин.), с надписи
Оператор: Яцек Петрицки; музика – Михал Лоренц.
Участват: Maрта Хонзатко, Михал Ковалски, Maрта Янковска, Цезари Рибински, Войчех Пшоняк, Пьотр Фрончевски, Пьотр Гарлицки, Витолд Дембицки.
Награди: Полски филмови награди Oрли (Варшава) – награда за най-добра музика за Михал Лоренц; Фестивал на полското игрално кино (Гдиня) – награда на публиката и специално поощрение за режисьора; Фестивал на полското кино „Висла“ в Москва – награда за най-добър полски филм.
Първият игрален филм, разказващ за декемврийското клане през 1970 г. в Гдиня и Гданск. В този филм, сравняван с Кървава неделя на Пол Гринграс, Антони Краузе ни припомня една от най-мрачните страници от историята на ПНР. В основата на сюжета е съдбата на семейството на една от първите жертви – гданския корабостроител Бруно Дрива.
Полша, 13 декември 1970. Властите повишават цените на дребно на месото, месните продукти и други хранителни стоки. Очаквайки взрив на народното недоволство, те подготвят план „за опазване на реда и обществената сигурност“, a милицията е поставена в пълна готовност. По крайбрежието избухва народното недоволство – работниците от гданската корабостроителница отказват да отидат на работа и обявяват всеобща стачка, в която се включват и работници от други предприятия.

15, петък
18.00 ч, Народен театър „Иван Вазов“, сцена на IV етаж, покани в Полския институт от 4 март
Съвместно с Народен театър „Иван Вазов“
Четене на драмата „Ските на Светия отец“ на Йежи Пилх (издателство „Балкани“, превод Kaмен Рикев).
Сценарист и режисьор – Стоян Алексиев. Четат – Йосиф Шамли, Александра Василева, Стефан Къшев, Васил Драганов, Сава Драгунчев, Калин Яворов, Стоян Алексиев.
Въпреки пазената дълбока тайна, в Гранатове гури бързо се разпространява невероятната новина, че градчето тайно ще бъде посетено от папата! В младостта си Светият отец карал тук ски и сега искал да се върне, а може би и да се засели, когато поради болест се откаже от заемания пост... Местните първенци – кметът, учителят, собственикът на месарницата и началникът на полицията разсъждават какви промени ще предизвика това в градчето и в техния живот. В същото време в градчето се появява измамник, предлагащ за огромни пари оригинални папски ски ...
В драмата „Ските на Светия отец“ авторът обрисува провинциална Полша в сатирични картинки, опитва се да пребори мита за папата-поляк, както и да засегне проблема религия в съвременна Полша, като пресъздава образа на провинциалната общност (тук алюзиите с гоголевия „Ревизор“ са очебийни).
„Не казвам, че засягам папската тема поради някакво гражданско-творческо задължение, макар липсата на тази тема в днешното изкуство, особено във високото такова, да е изумителна. Не храня и най-малката илюзия, че запълвам тази празнина, още повече, че не искам да я запълвам. Не питам за папата. Питам за хората. Не задавам въпроса: какво става с папата? Задавам въпроса: Какво става с хората? Какво става с хората, когато по сериозен, по-малко сериозен или свръхсериозен начин започват да мислят за папата, за присъствието на папата в живота си?" (Йежи Пилх)
Йежи Пилх (1952) – полски писател, публицист, драматург и филмов сценарист, автор на 18 повести, лауреат на много литературни награди. Драмата „Ските на Светия отец“ е поставена на сцената на Националния театър във Варшава на 6 ноември 2004 г.

16, събота
Полски институт, вход свободен
Каним всички на уроци по танци на планинците!
– 11.00 ч. – уроци за деца
– 12.00 ч. – уроци за възрастни
Тайните на танците на планинците ще ви разкрият професионалните танцьори Димитър Иванов, бивш член на Ансамбъла за песни и танци Мазовше, и Елица Костадинова.
Заявки за участие ще се приемат в информационния пункт на Полския институт, тел. 02/ 981-09-07, 02/ 987-21-59, електронна поща: sofia.info@instytutpolski.org

15-17 март
Национален дворец на културата в София (зали 2 и 7)
II издание на Sofia Dance Fest
Oрганизатор на турнира е Спортен и танцов клуб Суперформа, a съорганизатор – Българската спортна танцова федерация.
Във фестивала ще участват международния съдия Паулина Засада като член на журито и националния съдия на Полския танцов съюз Freestyle Aлександра Засада, която ще води уъркшоп в рамките на турнира.

19, вторник
18.00, Полски институт, вход свободен
Съвместно с Историческия факултет на Софийския университет
Лекция на проф. Aнджей Хвалба „България и Полша след 1989: паралелни истории?" и представяне на българското издание на книгата му „История на Третата полска република“ (издателство „Балкани“, превод – Радостина Петрова).
Проф. д-р Aнджей Хвалба, историк на XIX и XX век, ръководител на секция „Историческа антропология“ в Института за история на Ягелонския университет в Краков. Бивш декан на историческия факултет. В периода 1999-2005 зам.-ректор по учебната дейност на Ягелонския университет. Aвтор на над 20 книги, посветени на историята на Полша, Краков и други – напр. университетските учебници. Повечето от книгите му са удостоени с награди или отличия. Книгата „Третата полска република. Специален доклад“ е удостоена с Историческата награда, присъждана от редакцията на списание „Политика“ (2006).
Книгата „История на Третата полска република“ представлява историческа равносметка на последните 20 години. Авторът търси отговор на въпроса каква цена платиха поляците за напускането на комунистическата система, възползваха ли се добре от годините на свобода и държавен суверенитет, доволни ли са от членството си в ЕС и НАТО. С какво успяха да се справят и кое все още е проблем за тях? Беше ли полезна бързата културна интеграция със Запада?

Велико Търново
20, сряда
13.00 ч. – Зала „Европа“, Ректорат, Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“
Съвместно с Историческия факултет
Лекция на проф. Aнджей Хвалба „България и Полша след 1989: паралелни истории?" и представяне на българското издание на книгата му „История на Третата полска република“

София
22, петък
18.00 ч., Полски институт
Oткриване на изложбата рисунки и акварели на Ришард Гжиб с участието на автора и Марта Тарабула, куратор на изложбата. На откриването каним на пърформънс, изпълнен от автора.
Ришард Гжиб – рисувач, художник, поет, един от водещите представители на новата експресия от 80-те. Следва в Държавното висше училище за изящни изкуства във Вроцлав и във варшавската Художествена академия. В периода 1982-1992 действа в Gruppа (творческа група, основана през 1982 от възпитаниците на варшавската Художествена академия, представители на течението нова експресия), на която е един от основоположниците. Заедно с Gruppа издава списание, в което помества свои стихове, теоретични текстове и рисунки. Плод на ъндърграундовия период на Gruppа са работите му върху хартия, чиято експресивна форма кореспондира с ангажираността, с която членуващите в нея творци защитават свободата или се изказват по различни политически, национални или творчески въпроси.
Поредният етап в живописта на Гжиб се характеризира с появата на животни върху платната – носорози, зайци, пеперуди, костенурки. Творецът интерпретира древната животинска тема в декоративна форма, характеризираща се с феерия от цветове, геометрични форми и богата орнаментика. Тяхната поетичност, гротесковост, чувственост отразява мирогледа на твореца, според когото живописният образ отразява магическо и тотемично мислене, отпращащо към философията на първобитните култури за единството на човек и космос.
Освен живописец, авторът е и поет, публикува творбите си в различни списания, в т. ч. "Miesiecznik Literacki", Young Poets of a New Poland (London 1993), в арт списанието "Tytul roboczy". В момента се занимава с рекламна и издателска графика.
От средата на 80-те осъществява няколко творчески пътувания: стипендия в Западен Берлин, Кьолн, Сеньон. Отглежда канарчета, рибки, костенурки и расови кучета; инструктор по карате и маратонец.
Работи на Гжиб притежават всички големи полски музеи (във Варшава, Вроцлав, Краков и Познан), частни колекции и в чужбина.
През 2012 г. Ришард Гжиб е удостоен с наградата на Ян Цибис – най-високо цененото в Полша художествено отличие за цялостна дейност.
Изложбата продължава до 30 април

26, вторник
19.00 ч., Полски институт, вход – 2 лв.
Сдружение "Mеждународен фестивал на планинарския филм“
Презентации от цикъла „За планини, приключения, пътешествия и екстремни спортове“ на Сдружението.

29, петък
18.00 ч., Полски институт, покани в Полския институт от 18 март
Koнцерт на Марчин Кожол (китара), лауреат на Гран при от Международния конкурс за класическа китара „Проф. Марин Големинов“ в Кюстендил 2012.
В програмата творби на Мануел М. Понсе, Й. С. Бах, Ал. Тансман, Хоакин Родриго, Й. К. Мерц.
Марчин Кожол (1991) – студент трети курс в Музикалната академия в Гданск. По време на обучението си развива музикалните си интереси и усъвършенства изпълнителските си умения, като участва в майсторски класове и различни курсове, ръководени от известни изпълнители, напр. Марчин Дила, Марко Тамайо, Горан Кривокапич, Марк Пасечни и др. Марчин Кожол осъществява активна концертна дейност като солист и камерен изпълнител. Лауреат на много награди, в т. ч. I място в Международен конкурс за китара в Сърбия.
По покана на организаторите полският китарист ще изнесе концерт в Кюстендил на 5 април по време на поредното издание на Международния конкурс за класическа китара „Проф. Марин Големинов“ (3-6.04.2013). Негови концерти са предвидени във Варна (23 март), Шумен (25 март), Пловдив (27 март).

Полски пиеси в софийските театри:

6 и 30 март
19.00 ч., Народен театър „Иван Вазов“, сцена „Сълза и смях“, билети на касата
Тестостерон“ – пиеса на Анджей Сарамонович
Режисьор – Пламен Панев, превод – Йоанна Попова.

1, 14 и 26 март
19.00 ч, Teaтър „София“, камерна сцена, бул. „Янко Сакъзов“ 23A, билети на касата
Tирамису – пиеса на Йоанна Овшанко
Режисьор – Николай Поляков

8 март
19.00 ч., Teaтрална работилница „Сфумато“, ул. „Димитър Греков“ № 2, билети на касата
Кланица – пиеса на Славомир Мрожек
Сценичен вариант и постановка – Николай Ламбрев-Михайловски.

26 март
19.30 ч., Театър-лаборатория "Aлма алтер“, Софийски университет, вход свободен до запълване на местата
Спектакъл „Kогато отново ще бъда малък“, посветен на живота и делото на Януш Корчак.
Постановка, режисура и сценарий – Николай Георгиев.

Коментирай