Снимка: Reuters
Доказано е, че ученето чрез забавление дава най-добри резултати. Независимо дали изучаваме чужд език, дали учащите са деца или възрастни, този модел на предаване на материала е успешен.
Но скорошно интересно изследване показа, че човек е в състояние да запомни по-лесно информация, получена от социалната мрежа Фейсбук, отколкото ако я прочете в книга или учебник. Тестовете са направени от изследователи от Университета в Уоруик във Великобритания и Университета на Калифорния, Сан Диего, САЩ.
Изследвани са били доброволци, на които е била подавана информация от социалната мрежа и изречения от книги на случаен принцип. Резултатите от тестовете са в полза на Фейсбук. Хората запомнили много повече информация оттам, отколкото от книгите.
Нашите мозъци са „програмирани“ така, че да приемаме информацията по начин, по който да я разбираме. Публикациите в социалната мрежа са на достъпен език.
Естествената реч ни помага да възприемаме и запомняме по-лесно информацията, която ни подават. От друга страна неформалният стил на писане и изказ, който спазваме в социалните мрежи също допринася за това.
Това съвсем не означава, че идва краят на книгите. Напротив – тези резултати ( които не са изненадващи) могат да бъдат само една добра причина за създаването на още по-успешни модели, чрез които да се обучаваме.
Много езикови школи, които имат страници във Фейсбук, публикуват забавни обяснителни снимки. Така разглеждайки техните страници, ние лесно научаваме нови думи всеки ден.