Столичното списание „Сердика”, което излиза между 1937 и 1952 г. е първото българско издание с пълен електронен архив. Дигитализацията дава лесен и удобен начин на всички желаещи да „разлистят” изданието през Интернет. На адрес
www.serdika.org потребителите могат да се докоснат до духа на стара София и да се запознаят с живота на столичани в първата половина на миналия век. С помощта на софтуерния продукт DocuWare са архивирани и запазени за поколенията общо 1167 статии в 99 броя на списанието.
В списание „Сердика” са се изявявали като автори на статии известни български учени като Михаил Арнаудов, Богдан Филов и Петър Динеков. От неговите страници читателите могат да разберат какви са били маршрутите на трамваите в стара София, как е била открита къпалнята “Мария Луиза” и как са изглеждали съблекалните „Щудгардски” тип. В изданието могат да се видят и снимки на лъва Неро, тигрицата Пирина и слона Паша – едни от първите обитатели на царската зоологическа градина. То предлага на читателите да се разходят из 84-те дюкяна на Халите или пък да усетят гневния патос срещу „ония столичани, които превръщат театрите в модни сладкарници”.
Проектът по създаването на дигиталното му копие, е плод на двумесечните усилия на „Немечек България” и на Столична библиотека.„Сердика”, защото сме сигурни, че за много хора ще бъде истинско удоволствие да го прелистят. До днес това беше невъзможно, защото хартиените носители бяха сериозно застрашени”, обясни Асен Георгиев, заместник-директор на Столична библиотека.
„Горди сме, че изключително важният за българската книжнина процес за електронно архивиране стартира в Столична библиотека. Избрахме сп. „Сердика”, защото сме сигурни, че за много хора ще бъде истинско удоволствие да го прелистят. До днес това беше невъзможно, защото хартиените носители бяха сериозно застрашени”, обясни Асен Георгиев, заместник-директор на Столична библиотека.
Онлайн версията на списанието ще бъде интегрирана и в сайта на Столична община, която е една от първите български институции с електронен архив на административна документация. Благодарение на софтуера DocuWare през 2003 г. е създадена база данни на всички решения и протоколи от заседанията на общинския съвет. Тя включва пълната документация от 1999 г. до днес, като търсенето по „ключови думи” позволява необходимата информация да бъде намирана за секунди. Предстои проектът да бъде доразвит с внедряването на повече работни места за управление и допълване на архива. Последната фаза от проекта е осигуряване на цялостен електронен документооборот на столичния общински съвет, който ще доведе до създаването на «виртуален общински съвет» на Столична голяма община, коментира още Горан Миланов.