Снимка: Thinkstock
Дали ти остава време да се замислиш как дишаш, през носа или през устата. Обърни си внимание, ще откриеш колко често дишането ти минава през устата. И отчасти ще си обясниш защо срещите ти с вирусните инфекции са толкоз зачестили.
Всъщност дишането през устата е толкова ненормално, колкото храненето през носа. Носът ти е естественият път, през който преминава въздухът, очиства се и се загрява.
Бебетата кърмачета са ти за пример, при тях носовото дишане е единствената им възможност. Едва по-късно, при хрема, малките деца се научават да дишат през устата.
Когато дишаш през носа, бактериите от въздуха се задържат там и се обезвреждат от съставките на носния секрет. Какво се случва обаче, ако дишаш през устата? Бактериите се задържат в устната кухина и оттам инфекциите попадат в кръвта ти.
Защо го правиш? Защо ти е да дишаш през устата, когато ти е заложено в природата да го правиш през носа. Ами, да видим. Защото си се обездвижил? Защото честичко се заседяваш пред телевизора в поза, непозволяваща ти да дишаш правилно и ритмично? Защото говориш бързо, честичко повишаваш тон? Доказано е, че при четене на глас на по-дълъг текст поглъщаш 25% по-малко кислород, а при водене на дълъг спор 65% по-малко.
Как можеш да си помогнеш е въпроса? Иска се желание, оттам и контрол. И да опиташ също. Вдишваш дълбоко през носа, изпълвайки хубаво гръдния кош и корема с кислород и когато усетиш, че няма място за повече, издишваш. Пробваш така няколко пъти. Постепенно дишането ти се успокоява и става ритмично. А в целия процес участва само носа ти. И така носовото дишане ти осигурява достатъчно приток на кислород в организма, успокоява нервите ти, и те запазва здрав.
Дишай така, както природата ти е повелила.
Източник: jenite.net