Според проведения мониторинг на Българския дарителски форум, за шест месеца от началото на годината, близо 9 милиона лева са предоставени от частни благотворителни фондации, фирми и граждани.
Над 90% от средствата са насочени към деца-сираци, болни деца, деца на загинали полицаи. Резултатите показват, че 10% от средствата се разпределят чрез частни фондации основно в областта на образованието и културата.
Около 36 милиона евро са предоставени от публични донори чрез конкурси на общини, публични институции, университети, неправителствени организации. Основните области, в които са разпределени тези средства са: образование, култура, подкрепа на малцинствени групи и защита на човешки права; околна среда; младежки дейности. Основен източник е Европейската Комисия чрез програми, обявени в България и Белгия (Брюксел).
От януари до юли 2006 г. се очертават следните тенденции:
– Бавно, но устойчиво увеличаване на броя на дългосрочните, стратегически благотворителни инициативи на местни компании, фондове и предприятия
– Държавните институции се проявяват и като дарители към неправителствени организации, читалища, физически лица. Като пример може да се посочи Столичната община, която обяви възможност за финансиране на културни проекти през февруари и Министерският Съвет, който разпредели близо 1 милион лева между неправителствени организации
– Политическите партии все повече използват дарителството като механизъм за връзки с избирателите си и възможност за популяризиране
– Индивидуалните кампании за набиране на средства за лечение на деца се увеличават в сравнение със същия период на миналата година, въпреки създаването на Фонда за лечение на болни деца. В тази ниша зачестяват и т. нар. фондации – измамници, които злоупотребяват с дарения за болни деца.
– Декадата на Ромското включване извежда подкрепата за малцинствени групи сред първите три най-подкрепяни области заедно с образованието и социалните дейности
– Финансовият обем на корпоративното и частно дарителство показва увеличение в сравнение със същия период на миналата година. Фирмите се стремят към по-дългосрочни социални инвестиции.
Статистиката показва, че през 2005 г. в България са дарени 2,40 лева на глава от населението, а през 2004 г. – 1 лев.
Сред основните събития в този период са: публичният скандал с БЧК; промяната в Закона за ДДС, която предвижда, ДДС върху SMS-и, изпратени с благотворителна цел да се предоставя директно на благотворителната кампания; промените в ЗКПО и ЗОДФЛ, които предвиждат отпадане на данъчните облекчения при дарения към физически лица.
Мониторингът се прави на базата на бюлетини и справки за обявени конкурси от членовете и наблюдателите на Български дарителски форум, обявени конкурси от страна на международни и български публични донори и фондове, интернет сайтове и бази данни на организации, активни в България, медиа мониторинг на събития, свързани с благотворителността и благотворителни инициативи, изготвян от агенция B Communications по поръчка на Фондация “Помощ за благотворителността в България” и бюлетини, които обобщават и представят възможностите на финансирането.
Българският дарителски форум е членска организация, която обединява 24 български и чуждестранни компании и фондации, предоставящи финансова и техническа помощ за развитието на гражданското общество в България. Български дарителски форум е член на Международна инициатива за подкрепа на донорските организации.