Снимка: Istock
Родителите на непълнолетни родители вече няма да получават семейни помощи за деца. Това решиха окончателно депутатите, които приеха на второ четене промените в Закона за семейните помощи за деца. Техен инициатор беше вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин.
С измененията депутатите решиха, че когато непълнолетните родители получават семейни помощи за деца, техните родители няма да получават помощи за тях.
Според анализите поправката ще засегне най-вече ромските семейства, в които е традиция непълнолетни да стават майки и бащи.
Депутатите решиха още и че непълнолетните родители ще получават само помощи в натура.
С други промени в закона парламентът въведе ограничения за получаване на помощи за деца и от майки студентки.
Те вече ще получават помощите на два пъти – при раждане и след представяне на документ, че все още са в системата – за завършен семестър или завършено образование.
„Промяната се прави, защото в момента се наблюдават много злоупотреби“, обясни шефът на социалната комисия в парламента Хасан Адемов.
„Една част от майките сега се записват, за да получат 2880 лева и после се отказват“, обясни той.
Освен тези промени, в Народното събрание решиха и че двойките, които живеят на семейни начала, без да са сключили формално граждански брак, губят привилегиите на самотните родители.
Според новите текстове като семейство се определят и съвместно живеещи родители без сключен граждански брак, които съжителстват на един настоящ адрес, техните ненавършили пълнолетие деца, както и навършилите пълнолетие, ако продължават да учат, до завършване на средното им образование, не по-късно от навършване на 20-годишна възраст.
С този текст се очаква да се сложи край на практиката един от семейната двойка да се обявява за самотен родител и само неговият доход да се взима предвид при отпускането на детски надбавки. Сега прагът е 350 лв.