Съприкосновения

23.11.2006г. / 21 51ч.
Аз жената
Съприкосновения

Днес, 23 ноември в Дома на хумора и сатирата Габрово бе открита самостоятелната изложба-инсталация Съприкосновения на известния художник Спартак Паскалевски, доктор по изкуствознание, доцент по история на изобразителните изкуства в Шуменския университет.

За първото си гостуване в габровската Весела къща творецът е подбрал мащабна колекция – 115 живописни платна, рисунки и оригинални пластики. В тях авторът разкрива своето философско прозрение за различните съприкосновения . на човешкото и животинското, на предметното и вечното, на желаното и прикритото, на алегорията и иронията.

Гостите на вернисажа ще имат удоволствието да чуят едно поетично представяне на изложбата и творческите търсения на художника, дошло чак от Германия и любезно предоставено от проф. д-р Румяна Златанова . наш учен и изследовател, преподавател в Славистичния институт на университета в Хайделберг и усърден посланик на българския език и литература в Германия. Музикални импровизации, вдъхновени от творбите, ще поднесе габровският пианист Иво Минков.

В дните преди откриването на изложбата г-н Паскалевски е поканил на срещи в Дома на хумора и сатирата изкушени от изкуството ученици от габровските средни училища, пред които ще изнесе лекция на тема "Хуморът в изобразителното изкуство от Барока до XX в".

Спартак Паскалевски е роден на 29.01.1947 г. в гр. Скопие. Учи в Художествената гимназия в София, а през 1971 г. се дипломира в Националната художествена академия "Николай Павлович", специалност "Графика". Започва работа в Програмно-координационния център на Българското национално радио. Сътрудничи на Института по изкуствознание и на Института по култура. От 1985 г. преминава на свободна практика. Аспирант на Института по балканистика. От 1991 до 1997 г. преподава в Националния учебен комплекс по култура в кв. Горна баня. През 1996 г. защитава докторантура по изкуствознание, а след издържан конкурс през 1997 г. е назначен за доцент по история на изобразителните изкуства в Шуменския университет. През годините представя свои творби в редица галерии в страната, както и в международни изложби в Полша, Италия и Германия. Участва успешно в престижните международни биеналета на графиката в Япония, Полша и България. Има регистрирани две участия в Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата, Габрово. Художествено-творческата му дейност е в областта на графиката, рисунката, живописта, пластиката, иконописта, керамиката. Научно-изследователските му търсения са насочени към история и теория на изкуството, балканистика, семиотика на културата и изкуството. "Това, което интересува художника, е животът на обръщането, другият смисъл на казването, на премълчаното несъгласие, което се съобщава и доказва в афористичната краткост на израза "Иди. О, ти!... и виж!"

Коментирай