Проект дава нови механизми за по-добро социално включване на психично болните 

За първи път у нас ще бъдат създадени специален набор от тестове и методики за оценка

19.11.2015г. / 16 35ч.
Михаела Лазарова
Проект дава нови механизми за по-добро социално включване на психично болните 

Психично болните хора и децата със специални образователни потребности в България ще получат по-голям шанс за социално включване. Това е целта на новия проект на Центъра за психично здраве Проф. Никола Шипковенски“, който получи безвъзмездната финансова помощ в размер на 219 268,10 евро.

Проект БГ 07-64/30.04.2015 „Психично здраве за социално включване“ се изпълнява по Програма BG 07 „Инициативи за обществено здраве“, осъществявана с финансовата подкрепа на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм 2009-2014 г.

Планираните дейности по проекта бяха обявени на 17 ноември 2015 г., на специална встъпителна пресконференция в София. Срещата откри Н. Пр. Гюру Катарина Викьор – посланик на Кралство Норвегия в България. Проектът представи управителят на Центъра д-р Гълъбина Тарашоева.

На срещата присъстваха представители на Министерството на здравеопазването, Министерството на труда и социалната политика, Столична община, психолози от две помощни училища в София и други подизпълнители.

За първи път у нас ще бъдат създадени специален набор от тестове и методики за оценка, които да бъдат използвани от психиатри и други лекари. Целта е да се преценява по-точно кои хора могат да бъдат интегрирани в обществото, за да живеят в семействата си, а не в психиатрични заведения.

Това ще бъде важна стъпка към преодоляване на социалната изолация и шанса на тези хора да работят някаква работа, съответна на психичното им състояние. Планирана е и съвместна работа със семейства, в които има психично болни. Друга част от Проекта е насочена към децата със специални образователни потребности, свръхактивни или такива, които имат проблеми с концентрацията или имат други специфични нужди.

Екипът на Проекта ще работи в посока на решаване на тези проблеми и преодоляването на дискриминацията на такива деца, за да могат те по-успешно да се включват в училищната и външната среда, с цел превенция за изключване от училище.

Предвижда се инструментариумът и методологията да се ползват дългосрочно от повече хора и още: обучение на минимум сто души медицински специалисти и персонал; разработване на учебни програми и материали въз основа на резултатите по дейностите; провеждане на четири обучения за запознаване със и прилагане на резултатите от Инструментариума; провеждане на три броя обучения на медицински специалисти и персонал за работа с психично разстройство, с оглед предотвратяване на социално изключване.

Проектът предвижда да бъдат обхванати минимум петстотин психично болни, минимум дванадесет семейства, които имат близък с психично заболяване, двадесет и четири деца със специални образователни потребности; четиридесет и осем родители на деца с психични разстройства.

Коментирай