Снимка: istock
Пеперудите смело могат да бъдат наречени най-красивите насекоми на планетата. Няма човек, който да посочи като отвратително насекомо именно пеперудата. Тя просто омайва и омагьосва с красотата си.
Пеперудите обаче са по-странни същества, отколкото предполагате. Ето защо ще ви разкажем малко повече за тях в рубриката ни „Знаете ли, че...?“
Размерът на пеперудите варира невероятно много – от около сантиметър до цели 30 см на разперените крила.
Пеперудите монарх пътуват от Големите езера в САЩ до Мексиканския залив на разстояние от около 3200 км и отново се връщат на север през пролетта.
Пеперуда монарх; снимка: Wikimedia Commons
Максималната скорост, която пеперудите развиват по време на полет е приблизително 19-20 км/ч. Някои молци пък могат да развият скорост от невероятните 40 км/ч, която е много необичайна за повечето пеперуди.
Пеперудата лимонница има най-дългият живот измежду всички пеперуди – около 9-10 месеца.
Пеперуда лимонница; снимка: Wikimedia Commons
Пеперудите не могат да летят, ако телесната им температура падне под 30 градуса по Целзий.
Антарктида е единственият континент, на който няма пеперуди и никога не е имало.
В момента съществуват около 24 хиляди вида пеперуди. Молците са най-многобройни. Техният брой възлиза приблизително на 140 хиляди вида.
Женските на някои видове молци нямат крила. За да се движат те пълзят или се търкалят.
Сфинксов молец; снимка: Wikimedia Commons
Сфинксовият молец има най-дългия хобот – цели 30 см, за да може да достига до цветовете на орхидеите.
Много пеперуди, както и повечето насекоми, могат да пренасят 50 пъти по-тежки товари от собственото си тегло. Все едно човек да повдигне два автомобила, пълни с хора – невъзможно!
Скелетът на пеперудите се намира извън тялото им. Нарича се екзоскелет. Много видове насекоми имат екзоскелет. Той предпазва насекомото от удари и от загуба на течности.