Снимка: Reuters
В Тибет наричат Хималаите „Домът на снега“. Там на височина 3683 м се издига седалището на боговете или палатът на Далай Лама. Красивият палат бива наричан още дворецът Потала.
Основан през 7-и век, този храм символизира тибетския будизъм и неговата централна роля в традиционното управление на Тибет. Комплексът, състоящ се от бели и червени палати с техните спомагателни сгради, е построен на Червената планина в центъра на долината Лханса.
Неговото издигане става по времето на кралството Тубо. След падането на кралството Потала бива почти разрушен. През 17-и век петият Далай Лама решава да възстанови двореца и тогава започват и първите му реконструкции.
Красота и оригиналност на архитектурата, богата орнаментика и поразителен пейзаж.
Дворецът има централна част и две други крила. В централната червена част има големи и много красиви зали за провеждането на церемонии, около 35 светилища, стаи за медитация и ступи (гробни съоръжения за почит) на седмина Далай Лама. всичко това е направено със злато, скъпоценни камъни.
Общата площ на красивия дворцов комплекс е 360 хиляди квадратни метра.
В западното крило са живели монаси, а в източното са били разположени училищата, канцелариите, зали за заседания.
В разгара на туристическия сезон са разрешени само едночасови посещения за туристи. Но има още едно правило. Всичката тази красота не може да бъде снимана. Фотографирането, заснемането на видео, както и други записващи устройства не са разрешени.
Потала има 1000 стаи, които са крепени от 15 000 колони. Също така има 10 000 олтара и 200 000 статуи, а част от пода на приземния етаж е червеникаво-кафява скала на връх Марпори.