Темата за секса – за повечето от нас тя е малко неловка, а още по-неловка, когато трябва да я обсъждаме със своите деца в началото на пубертета. Но, съгласете се, проблемите, които биха могли да възникнат ако не се замислим и не направим нещо в тази посока, могат да са големи. Затова, ето 10 съвета за това как да подходите и какво да правите, за да поставите правилно в своето семейство темата за секса и да избегнете ранна нежелана бременност.
1. Бъдете категорични в своето разбиране за сексуалното поведение.
Да говорите за приятелство, любов и секс с децата си е добре, но е още по-добре ако си давате ясна сметка за своите разбирания по темата.
2. Говорете по-често и отрано с подрастващите си деца за секс. Децата обикновено имат много въпроси – отговаряйте им, а за нещата, които самите вие не знаете – признайте си, потърсете информация и по-късно отново се върнете на темата. Започвайки разговора бъдете откровени, честни и подходете с уважение. Същевременно бъдете внимателни да не създадете страх от секса у детето си.
Не се притеснявайте да кажете:
3. Наблюдавайте детето си. Установете правила, стандарти за очаквано поведение. Знайте по всяко време къде и с кого е детето ви, както и какво прави.
4. Знайте приятелите на децата си. Дръжте на това да знаете приятелите на своите деца, както и техните семейства, дали те споделят вашите ценности. Приветствайте това детето ви да кани приятелите си у дома. Бъдете дружелюбни. Говорете с тях открито.
5. Не насърчавайте ранните и чести срещи. Децата обичат да се събират на групи. Това е забавно и най-често не е опасно. Не насърчавайте детето си да се вижда само с друго дете от противоположния пол, да излиза на срещи и особено това да става често.
6. Бъдете категорични за среща на дъщеря ви със значително по-възрастен, както и не насърчавайте сина си за интерес към по-млади момичета. В тази възраст разлика от около две години вече е голяма. Детето ви е добре да общува най-вече с връстници.
7. Дискутирайте с детето си планове за бъдещето, като споменете и възможностите и последиците от ранно забременяване и майчинство / бащинство. Добре е детето ви да има ясна представа за последствията относно възможности за обучение и кариера и евентуални родителски задължения в ранна възраст.
8. Нека детето ви знае ползите от обучението, от университетското образование и това, че вие държите на добрата квалификация и професионална ориентация.
9. Знайте какво гледат, слушат или четат децата ви. Медиите са силен проводник на идеи и внушения за всяка възраст, още повече в пубертета, когато децата ви малко или повече вече не са толкова силно привързани само към родителите си.
10. Тези девет правила ще са в сила само ако имате силна и позитивна връзка с децата си, изградена в годините. Как се постига това:
И последна бележка – никога не е късно да подобрите връзката си със своите деца! А това, помнете, е изключително важно за тях!
Текстът е по материали от www.teenpregnancy.org