Сласти господни

27.03.2002г. / 00 00ч.
Аз жената
Сласти господни


Ако сте гледали филма Шоколад, може би си спомняте как шоколадът лекува душите и телата на героите.
Всички прелести на шоколадовата терапия изпита върху себе си Джефри Стейнгартен – голям поклонник на сладкото удоволствие
Нямате представа колко бях щастлив, когато една декемврийска утрин прочетох в British Medical Journal, че хората, които сериозно се увличат по шоколада и шоколадовите изделия живеят дълго.
Двама известни харвардски епидемиолози в течение на пет години наблюдавали хора живели до и около сто години. Резултатите били поразителни, смъртността сред почитателите на сладките удоволствия била 30 % по-ниска, отколкото при хората лишавали се от тях. Ето – това е рецептата на дълголетието! Казали харвардските умове – просто не излизай от сладкарницата. Не без злорадство узнах, че тези, които пренебрегват шоколада, бързо остаряват и злоупотребяват с пушенето.
Щателно проанализирах ситуацията и дойдох до извода, че през последните две години във вестниците и списанията постоянно хвалят шоколада и научно обосновават ползата от него. Затова реших да се задълбоча в шоколадната маса по-дълбоко, да отделя фактите от митовете.
И така, какви съставки влизат в "шоколадовото зло": минерали, кофеин, масло, теобромин, фенилетиламин ( вещество от типа на виаграта), анадамид (прилича на марихуана), захар, флавонол (същото, каквото и в червеното вино).
Да вземем всеки ингредиент поотделно: съдържа ли шоколадът важни минерали: да, магний и мед. А кофеина – той е толкова малко, колкото в чаша слабо кафе, трябва да си супер чувствителен, за да ти повлияят няколко шоколадови блокчета. А маслото: учените са доказали, че то на 100 % се изхвърля от организма.
Да преминем към духовните аспекти на шоколада, както го наричат много хора – психоактивен наркотик? Да погледнем отново в списъка на ингредиентите, за кофеина се разбрахме, да се обърнем към теобромина. Откъде се е появило това прозвище и какво да правим с него? Да припомним, че шведският естествоизпитател Карл Линей, кръстил дървото theobroma – храна за боговете. Години по-късно учените успели да отделят психоактивния компонент в шоколада, ще му дадат името "теобромин". Той представлява горчив на вкус алкалоид, чиято химическа структура е близка до кофеина, но въздействието е значително по-меко. Кучетата и конете реагират на веществото бурно, по тази причина е противопоказно да им се дава. А ако шоколадът влияе на нас двуногите, то теобромина няма нищо общо.
Наркотик номер 3 – фенилетиламин. По мнение на специалисти въздействието му напомня "екстази". Само че в шоколада е далеч по-малко, отколкото в сандвич с колбас, но не съм чувал за никого, който консумирайки салам е изпаднал в екстаз.
И още един любим детайл, по мнение на психолозите, шоколадовите фанатици превъзхождат адептите на салама.
Наркотик 4 -ти и последен – анадамид. Това натурално вещество действа на мозъка ни като марихуана, но за да изпитаме същите усещания трябва да не преставаме денонощно да се тъпчем с шоколад.
Въпросът не е в зависимостта ни, която кара много хора да се държат по отношение на шоколада като заклети пушачи, далеко от шоколадната зависимост, се обръщаме отново към психолозите, а те казват, че сладостта увеличава присъствието на триптофана в човешката кръв, който снема депресията.
По общо мнение хората обичат шоколад и го консумират когато им е тъжно, за да забравят с нещо приятно на вкус. Иначе казано, обичат го, защото им дава чувствено и естетическо удоволствие. Излиза, че главният таен ингредиент в шоколада е самият той.

Коментирай