На 3 юли в Софийска градска художествена галерия се проведе необикновена сбирка – интелектуалци (сред които художници, архитекти, урбанисти, журналисти) дискутираха на тема София и това как тя се вижда, защото
"Съвременният град е гледка". За повечето от присъстващите основното раздразнение от визията на София в последните 10-15 години е предизвикано от нахлуването на рекламата до скандални мащаби в нашия град. Други са недоволни от мръсотията и безпорядъка. Трети – от същинския хаос в архитектурата, за която вече като че никой не се грижи и се стига до нахлуването на кварталното в корпоративното и обратното.
Визуалната среда е решаваща жизнена среда за нас, каза в началото на семинара водещият – г-н Кьосев. Градът ни е в преход, той излъчва разнообразни послания. Можем ли в този интер-активен свят да сме пасивни.
Какво можем да направим като граждани, за да променим средата, в която живеем, продължи още той.
След презентациите на Лъчезар Бояджиев – художник, представил серията "Най-малкият визуален общ знаменател на София", Лило Попов – архитект, Димитър Стойчев – маркетолог и Кирил Прашков – художник и прожекцията на серия снимки на Чавдар Гюзелев под мотото "Намерени инсталации" думата взеха присъстващите столичани. Дискусията бе динамична и откровена. Остави много открити въпроси за следващи срещи.
Дискусията е първата от поредицата срещи в рамките на проекта "Визуален семинар", подпомогнат от Германската държавна фондация. Разговорът е отворен за всички, на които образът (и безобразията) на София не е безразличен.
Ако имате мнение по въпроса пишете на vis_sem@hotmail.com