Корица: "Емас"
Не са много историите, идващи от другата страна на Европа, от страната, противоположна на нашата България върху картата на континента, чиито брегове мие Атлантическият океан. Със сигурност не са никак много и нещата, които българските деца знаят за Португалия. А малката днес държава е била могъща морска сила преди векове, родина на смели мореплаватели и откриватели.
Може би частица от смелостта, упоритостта, съобразителността и издръжливостта на своите прадеди е наследил и малкият герой на поредната прекрасна книга от поредицата „Европейски разказвачи“ на издателство „Емас“. Издателите се надяват, че освен невероятната история, интереса на българските деца ще привлече и нейната родина – Португалия. Историята ни поднася един от най-големите съвременни писатели на страната – Давид Машаду, а преводът е на Илка Филипова-Бечева. В края на книгата пък най-любопитните ще намерят пространно интервю, в което авторът разказва за себе си, за своето детство и за своите мечти.
А ето накратко и историята на малкия Томаш и неговия необикновен приятел:
Една нощ Томаш напуска мястото и дома, където е прекарал целия си живот, и се отправя в незнайна посока. Причината – след нещастен случай в семейството му момчето е убедено, че е причината и че носи злини на хората около себе си.
Но едва пристигнал в близкия голям град, и страната е пометена от невиждан ураган. Томаш се озовава сред наводнения и развалини, а и връзка с майка си, естествено, вече не може да установи.
Точно когато се чувства най-загубен и най-отчаян, той открива най-невероятния приятел...
„Томаш и носорогчето“ е вълнуваща и очарователна история за болката от загубата и за целебната сила на приятелството.
Давид Машаду е едно от големите имена в съвременната португалска литература както за деца, така и за възрастни. Удостоен е с Европейската литературна награда, а романът „Томаш и носорогчето“ бе включен в престижния международен каталог „Бели гарвани“ като препоръчвана книга за деца от Португалия.
Издателство „Емас“ помоли писателя да се обърне към българските деца с послание. Ето какво им каза той:
„Вглеждайте се в света около вас, разбира се. Но се вглеждайте и в себе си, в безкрайността на вашия интелект. Въображението е суперсила.“