„...Ходехме голи, гладни, солени и щастливи“ – така пише журналистът и писател Иво Беров в своя първи разказ от новата книга „Голи и солени (морето преди бетона)“, посветена на Черноморието в миналото: за някои спомен, за други – мечта. Тази „картина на времето, в което нямахме избор, когато морето беше едно“, съставителката Жанина Драгостинова сглобява от историите на 23-ма свои приятели: журналисти, артисти, писатели, историк, атлантик, актриса и други герои на нашето време. Сборникът излиза на 12 юли с логото на издателство „Кръг“, с дизайна на Милена Вълнарова и с ретро снимки от журналиста Иван Бакалов и актрисата Ана Вълчанова.
Черноморието – мястото, където през 70-те и 80-те години на миналия век човек може да поеме глътка въздух далеч от закостенялата система на зрелия социализъм. Там буйните вълни, милостивото слънце и полетът на чайките отприщват свободата на духа и го понасят заедно с морската пяна извън сивата реалност на ежедневието. Мисълта става свободна да се развихри и около огъня се дискутират свободно забранените теми за изкуство, култура, политически идеологии… Морето преди бетона е един безкраен Джулай.
Своите спомени от тези романтични моменти на бягство от тривиалното разказват в едноименното издание 23-ма българи:
Всеки от тях има своя лична история, запечатан в паметта му като особено значима, а вече и написана на хартия. Текстовете, сред които са „Почти криминална ваканция“, „Рай на смени“, „Духовете на Иракли“, „Лято като на кино“, „Варненски нощи“, „Влюбена в Созопол“, „Потопиш ли се във водата, с единия крак си в Космоса“ и др., ни връщат в годините, когато рокендролът беше млад, дюните – неразорани, немкините – от ГДР, а леките коли – тежкотоварни. Тогава Водния дух бдеше над Иракли, хазайките в Созопол криеха ютиите, но брояха душовете, а кофражите не скриваха морето.
Съставителката Жанина Драгостинова събира и оформя разказите във вдъхновяващия сборник „Голи и солени“, за да запази между страниците му парченце море, в което да се гмурнем дори когато сме далеч. Самата тя е свързана с Черноморието от онези години. Родена във Варна, Драгостинова публикува множество журналистически текстове в „Култура“, „Демокрация“, „Капитал“, Berliner Zeitung, Biograph, ЛИК, „Паралели“ и др. Името ѝ е добре познато у нас и като един от основните литературни преводачи от немски на български.
Разказите в „Голи и солени (морето преди бетона)“ са хармонично допълнени от архивни фотографии на журналиста Иван Бакалов и снимки от личния архив на актрисата Ана Вълчанова. Изображенията кореспондират напълно с настроението на текстовете и нашепват своите истории за диви плажове, артистични квартири, красиви любови и вихрени танци – за онези, за които морето означава детство и младост.
Още снимки на Иван Бакалов от онова време могат да се видят във фотоизложбата му „Старият Созопол – 40 години назад“, която се открива на 12 юли, в 18 ч., в галерия „Уникредит Студио“.